İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftçiye Yine Hüsran

CHP Hatay Vekili Akgöl, “Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı tarafından, buğdayın taban fiyatı 66,5 kuruş olarak açıklanmıştır. Yani yüzde 10 zam açıklamıştır hükümet. Girdi fiyatlarına yapılan zam yüzde 50, ürüne yüzde 10 zam, işte AKP’nin adalet anlayışı. Bu fiyatlar çiftçi için gene hüsran gene yıkım gene icra demektir.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
CHP Hatay Milletvekili Hasan Akgöl, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı tarafından açıklanan “Buğday Taban Fiyatları”nın çiftçiyi hüsrana uğrattığını söyledi.  
 
 
 
Tarım Bakanlığı tarafından açıklanan buğday fiyatlarıyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Akgöl, “öyle anlaşılıyor ki üretici, çiftçi, artık ülkemizi yönetenler açısından pek fazla bir anlam taşımıyor. Zira, Tarım Bakanı tarafından açıklanan buğday taban fiyatları çiftçi için hüsran olmuştur. üretici tarladaki emeğinin değerini bulacağı beklentisi içerisine girmişti, fakat açıklanan fiyat tablosu ile yine tatlı bir seraptan öte bir şey görmediğini acı bir şekilde tecrübe etti. Bu tablonun böyle olacağı hükümetin emeğiyle geçinen kesimleri umursamadığını memur maaşlarına yaptığı komik zammı vergi dilimini yükselterek geri alması örneğinde de görmüştük.” Dedi.
 
 
 
“Olumsuz Kış Koşulları Verimi Düşürdü”
 
 
 
Arpa ve buğday hasadının ova kesiminde neredeyse tamamlandığını hatırlatan CHP’li Vekil Akgöl, Kış ve ilkbahar mevsimindeki olumsuz hava ve iklim koşulları nedeniyle, 2012 yılında buğday rekoltesinin yaklaşık yüzde 20-25 oranında düştüğünü ifade ederek, “Bir başka deyişle geçen yıl bölgemizde ortalama dekarda 600-650 kilo verim alınabilirken, bu yıl ortalama 450 kilogram civarında bir rekolte gerçekleştiği söylenebilir.” şeklinde açıklamada bulundu.
 
 
 
“Maliyeler %30-40 Artarken, Sadece %10 Artış Adil Değil”
 
 
 
Akgöl, hükümetin, çiftçinin en önemli üretim girdilerinden tohumda, gübrede, mazotta ve zirai ilaçta fiyat artışlarının yüzde 30-40 civarında olduğunu unutmuş gibi davrandığını belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
“Geçtiğimiz yıl 60,5 kuruş olan Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday fiyatı bu sene Sayın Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı tarafından 66,5 kuruş olarak açıklanmıştır. Yani yüzde 10 zam açıklamıştır hükümet. Girdi fiyatlarına yapılan zam yüzde 50, ürüne yüzde 10 zam, işte AKP’nin adalet anlayışı. Serbest piyasada geçen yıl 60 kuruş dolayında seyreden bölgemiz buğdayı, bugünlerde serbest piyasada 50,50 – 50,80 kuruş arasında işlem görmektedir. Bu fiyatlar çiftçi için gene hüsran gene yıkım gene icra demektir.
 
 
 
Fiyatlar Acilen Gözden Geçirilmeli
 
 
 
Bir kilogram buğdayın maliyeti 60-65 kuruş çiftçinin para kazanabilmesi için buğday fiyatı kilo başına en az 80 kuruş, 5 kuruş da destekleme yapıldığını düşünürsek bir kilo buğday taban fiyatının en az 75 kuruş olması gerekirdi ki çiftçi ayakta kalabilsin. Hükümet fiyatları ivedilikle yeniden gözden geçirmelidir.
 
 
 
 Yoksa çiftçimiz daha da yoksullaşacak, üretim yapamaz hale gelecek, çaresizliğe mahkûm olacaktır. Buğday stratejik bir üründür ve böyle olmasıyladır ki, buğday üreticisi piyasa koşullarında aciz bırakılmamalı ve ciddi olarak devlet tarafından desteklenmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir