İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çözüm Bekliyoruz

UND Genel Başkanı özmen, “Ateş düştüğü yeri yakıyor, sıkıntı büyük, bugüne kadar çözemedik, ne yazık ki, çözemiyoruz da. Sorunlara hükümetle birlikte çözüm aramak istiyoruz, destek bekliyoruz. özellikle altını çiziyorum, bu bölge için Başbakanımızdan özel bir önem ve çözüm bekliyoruz”
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Suriye’de yaşanan iç karışıklığın ardından Hatay’da nakliye sektörünün yaşadığı sorunlar ve çözüm önerileri, Antakya Savon Otelde gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.
 
 
 
Uluslar arası Nakliyeciler Derneği (UND) Genel Başkanı Ruhi Engin özmen, Suriye’de yaşanan olayların başta Antakya’daki nakliyeciler olmak üzere tüm Türkiye’deki nakliyecilere ciddi sıkıntılar yaşattığını söyledi.
 
 
 
“Ticaret Bitme Noktasına Geldi”
 
 
 
Hatay’da yaklaşık 300 nakliye firmasının bulunduğunu ve bu sektörden 3000–4000 kişinin ekmek yediğini kaydeden Genel Başkanı özmen, “Suriye’de yaşanan olaylar Antakyalı nakliyecilerin belini büktü. Hatay bizim sadece Ortadoğu’ya açılan kapımız değil, aynı zamanda Avrupa’ya açılan bir kapımız konumunda. Suriye’deki kargaşa ticareti bitirme noktasına getirdi. Ancak gelinen süreçte birçok arkadaşımız işlerini terk etmişlerdir” şeklinde konuştu.
 
 
 
“Ateş Düştüğü Yeri Yakıyor”
 
 
 
Devletlerin belirledikleri politikaları sivil toplum örgütleri olarak aşmakta zorlandıklarını ıfade eden Genel Başkan Engin özmen konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 
 
 “Ateş düştüğü yeri yakıyor, sıkıntı büyük, bugüne kadar çözemedik, ne yazık ki, çözemiyoruz da. Komşu ülke Suriye’de yaşanan iç karışıklık, sonrası yaşadığımız sıkıntıların çözümü konusunda hükümetten, sigorta primlerinin ertelenmesi, kobi desteği, kredi talepleri gibi beklentilerimiz ve taleplerimiz oldu. Nakliyede bir güzergah değişikliği istedik ancak bunda başarılı olamadık. Mersin üzerinden Ro-Ro seferleri başladı ancak gümrük işlemleri konusunda bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Alternatif olarak farklı Ro-Ro firmaları ile görüşmeler yapılmaya devam ediyor. Sorunlara hükümetle birlikte çözüm aramak istiyoruz, destek bekliyoruz. özellikle altını çiziyorum, bu bölge için Başbakanımızdan özel bir önem bekliyoruz. 
 
 
 
çözüm ıçin Destek Bekliyoruz
 
 
 
Türkiye’nin, Suriye’den gelen mültecilere kucak açarak her türlü eksiklerini tamamladığını hatırlatan özmen, “Suriyeli misafirlerin, çadır kentlerde barınmalarından eğitimine, sağlık hizmetinden güvenliğine ve oyun alanlarına kadar birçok ihtiyacına cevap verildi. Bu zor günler aşılıncaya kadar nakliye sektörüne destek bekliyoruz.” 
 
 
 
“Dış Ticaret Hacmi Düştü”
 
 
 
Suriye’de yaşanan iç karışıklık öncesi 3 milyar dolarlık dış ticaret hacminin bulunduğunu kaydeden Genel Başkan özmen, “bu rakamlar çok gerilerde kaldı. 13–14 ülkeye taşımacılık yapılıyordu şu an bitti. Konteynırlar ile taşımadan dolayı yaşanan gecikmeler nedeniyle birçok iptaller yaşanıyor. Yaş sebze meyve taşımacılığı bitti, şoförlerin can güvenliği yok. Bugün bile 3-4 aracın mallarıyla birlikte kaçırıldığını öğrendim. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir