İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇYDD Başkanı Av. Nabi ınal…

çYDD Antakya şubesi Başkanı Nabi ınal, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle aşağıdaki kutlama mesajını yayınlamıştır:

“Dünya Kadınlar Gününün kutlandığı bu günde; Kadınlarımızı ikinci sınıf gören,onları kafes arkasına sokan, erkeğin kölesi kabul eden, kadını sadece evde kocasına ve çocuklarına hizmet etmekle yükümlü olarak gören anlayışın ülkemizde giderek güçlendiğini ve buna karşı gereken tepkinin ise yeterince gösterilmediğini üzülerek görüyor ve izliyoruz.

Bilinmelidir ki; Kadın hakları, insan hakları ve insanca yaşama, bireyi, devlete karşı koruyan yurttaşlık hakları ile iç içedir.

özellikle son yıllarda, erkek egemen toplum anlayışı gereği, erkeklerin yönlendirmesi ile kadınlarımız çağ dışı bir anlayışa ve yaşantıya doğru hızla sürüklenmek istenmektedir. Ve ne yazık ki buna karşı tepki göstermesi gereken kadınlarımız suskun kalmakta, kendilerini çağdışı bir yaşama ve dünya görüşüne iten zihniyete karşı yeterince tavır koyamamakta, ezilmişliğe, karanlığa itilmeye razı olmuş bir görünümün  sergilenmesini içlerine sindirebilmektedirler. 

Cumhuriyetle birlikte kadını, erkeğin  kölesi olarak gören anlayışın yerini, kadın-erkek eşitliği ilkesi almış ve böylece kadının toplumun en güçlü öğesi olduğu anlayışı yasal olarak ta benimsenmişti.    

Birçok batı ülkesinde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmazken, 3 Nisan 1930 tarihinde Belediye seçimlerinde, 5 Aralık 1934’te ise milletvekili dahil tüm seçimlerde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Genç Türkiye Cumhuriyeti dünyaya örnek olmuştu.

Bu dahi; Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının kadına verdikleri değerin ve çağdaşlaşmada kadının ne denli önemli olduğu bilincinde olduklarının açık kanıtıdır.Ama ne yazık ki ülkemizde, kadına seçme ve seçilme hakkının tanınmasının üzerinden geçen 75 yıl gibi uzunca bir süreye karşın, ileriye gidileceğine geriye doğru bir gidişin ayak sesleri duyulmaya başlanmıştır.

Bu nedenle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde, kadınlarımızı haklarına sahip çıkmaya, kendilerine ikinci sınıf birey muamelesi yapmak isteyenlere karşı tek vücut olarak karşı durmaya çağırıyoruz.

Başarı yolunun çağdaş eğitimden geçtiği gerçeğini anımsatarak okumak, okutmak ve özellikle kız çocuklarımızı çağdaş eğitim olanağından yararlandırmak suretiyle kadınlarımızın her konuda erkeklerle eşit düzeye gelebilecekleri inancında olduğumuzu bu vesile ile bir kez daha yineleyerek, gelecek yıllarda, kadınlarımızı tüm haklarına kavuşmuş ve mutlulukları gözlerinden okunur bir şekilde görmek beklentisiyle, Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, toplumun temel taşını oluşturan kadınlarımıza, aydınlık gelecekler diliyoruz”.                                                                

çYDD ANTAKYA şUBESı YöNETıM KURULU BAşKANI

NABı ıNAL

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir