İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇYDD’den 23 Nisan Kutlaması…

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramının 89. yıldönümü nedeniyle çYDD Antakya şubesi Başkanı Nabi ınal bir kutlama mesajı yayınladı. çYDD Başkanı ınal meajında:
 
“ Kulluktan bireyliğe ümmetlikten ulus bilincine erişmenin, çağdaş dünyaya açılmanın kilometre taşını oluşturan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramının 89. Yıldönümünü, anlamını ve önemini daha iyi anlayarak, bize kazandırdıklarının ayırdına daha çok varmış olarak kutlamanın gurur ve mutluluğu içindeyiz.
 
Aradan geçen 89 yıllık süreçte ulus bilincini ve Laik Cumhuriyeti güçlendirme yerine, ülkeyi çağın gerisine götürme çabalarının giderek yoğunlaştığını üzüntü ile izliyor ve bu nedenle  Atatürk kuşağını uyarma gereğini duyuyoruz.
 
Bundan 89 yıl önce, “Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olduğu” ilkesine inanan Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları ülkenin savaş içinde olmasına rağmen, Türkiye Büyük Millet Meclisinin toplanmasını sağlamak suretiyle kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelere örnek olmuşlardı.
 
Tek devlet, tek ulus, tek ülke ilkesinde kendini bulan Laik Cumhuriyetin temelleri 23 Nisan’la birlikte atılmış ve böylece aydınlanma devrimi sürecinde önemli bir kilometre taşının   oluşması sağlanmış ve böylece Atatürkçü düşünce sisteminin, çağdaş yaşam biçiminin ve çağdaş eğitimin de temellerine ilk harcın konulabilmesi yolları da açılmıştı.
 
Dünyamızda sadece ülkemizde, 23 Nisan, aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. çeşitli ülkelerden gelen yarının büyükleri olacak bu çocukların ülkelerine döndüklerinde Genç Türkiye Cumhuriyetinin yerini ve önemini büyüklerine anlatıp,   büyüdüklerinde ise aynı ilkeleri ülkelerinde uygulamaya koymak  suretiyle uluslararasındaki barış ve dostluğun  gerçekleşmesine önemli katkılar sağlayacağı gerçeği, 23 Nisan’ın önemini ve büyüklüğünü  bir kez daha göstermektedir.
 
23 Nisan’ın 89. yıl dönümünde, bu büyük günün değerinin iyice bilinmesi, üzerine titrenmesi gerekliliğini bir kez daha  vurgulayarak bize bu büyük bayramı armağan eden ve dünya devletlerine örnek olan Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyor , nice 23 Nisan’lara diyoruz.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir