İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Darbe Anayasası’nda Değişim Sinyali…

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, ”Anayasanın günümüz koşullarına uyarlanması için kendi parti gurubumuz içinde çalışmalara başladık. Daha sonra yetkili organlar, barolar, TüSıAD, TOBB, üniversiteler ve muhalefetle tartışarak Meclise getireceğiz” dedi.
 
 
Ergin, Hatay’da Anayasa değişikliği konusuna değinerek, ”1982 de çıkarılan Anayasa, bazı maddeleriyle yetersiz kalıyordu. Anayasanın günümüz koşullarına uyarlanması için kendi parti grubumuz içinde çalışmalara başladık. Daha sonra yetkili organlar, barolar, TüSıAD, TOBB, üniversiteler ve muhalefet partileriyle tartışarak değişmesi için Meclise getireceğiz.
 
 
Anayasanın değişmesi konusunda diğer parti ve organlarla ihtilaflı değiliz. Ancak, yöntem tartışılıyor. Ortak iradeye rağmen engellemeye çalışanlar da var. Yüksek yargı organlarının da katkısıyla ortak akıl ürünü metni hazırlayıp TBMM’den geçireceğiz”dedi.
 
 
Ergin, bir başka soru üzerine de Mardin Mazıdağı Bilge Köyünde 44 kişinin öldürülmesinin ardından yapılan koruculuk sistemiyle ilgili bölgeye gittiklerini anımsatarak, ”Orada tanık olduklarımı asla unutamam. Koruculuk sistemi keyfe keder getirilen sistem değil. O dönemde gerekli görüldüğü için uygulamaya geçirilen yöntemdi. Bugün için fayda-zarar maliyeti analizi yapılır, yeniden gözden geçirilebilir” diye konuştu.
 
 
Ergin, göreve yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Yusuf Civelek’i de makamında ziyaret etti.
 
 
Civelek, parti rozetini çıkardığını, tüm ilçeye ayırım gözetmeksizin hizmet vereceğini, Ergin’in Bakan olmasından Hatay ve Türkiye adına gurur duyduğunu, en yakın zamanda ıskenderun’un sorunlarını içeren dosyayı hazırlayarak destek isteyeceğini belirtti.
 
 
Ergin, burada yaptığı konuşmada ise seçimlerin geride kaldığını, halkın iradesiyle göreve seçilen tüm belediye başkanlarına saygı duyduğunu, halkın hizmet beklediğini, ıskenderun’u hak ettiği yere taşıyacaklarını ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.