İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Darbenin Sorumluları Yargılansın

Hatay Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu, 12 Eylül’ün yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada “12 Eylül Darbesinin Sorumluları Yargılansın” dedi.
 
  Hatay Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu, 12 Eylül’ün yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada “12 Eylül Darbesinin Sorumluları Yargılansın” dedi.Eyüboğlu, açıklamasında “12 Eylül 1980 tarihinde, demokrasi, hukuk dışı arayışların ürünü olan ve ABD emperyalizmin kontrolünde gerçekleştirilen askeri darbe, ülkemizin aydınlık yüzü üzerinden buldozer gibi geçmişti.” dedi.“Faşist darbenin sonunda, 800.000 insanın gözaltına alındığı, 250.000 demokrat yurtsever insanımızın tutuklandığı bir süreç yaşanmıştı.” diyen Hatay Eğitim-ış şube Başkanı şenol Eyüboğlu açıklamasına şöyle devam etti, “Bunun sonucunda yurtsever, aydın, demokrat, devrimci insanlarımızın bir bir işkencelerden geçirilmesi sonucunda, bir korku imparatorluğu oluşturulmuştu. Bu imparatorluğun oluşumuna yataklık eden sivil uzantılar zaman içerisinde muhbirlik ve ispiyonculuklarının ödülünü almışlardır.
 
12 Eylül yönetimiyle uzlaşan Turgut özal ve prensleri, iktidarın nimetlerinden yararlanmayı bilmişlerdir. O dönemde işbirliği yapanlar bugün dahi hak edişlerinin karşılığını almaktadırlar.ışbirlikçi sermaye, çalışanlara karşı daha önce demokratik tepkilerden dolayı gerçekleştiremediği yasaları 12 eylül karanlığında bir bir çıkarmıştır. 24 Ocak ekonomik kararları çalışanların daha da yoksullaşmasına neden olmuştu. Bu ekonomik kararlar dışında emeğin örgütlenmesini engelleyen bir dizi yasaklar getirilmişti. Bunun sonucunda o zamanın en büyük öğretmen örgütü olan TöB-DER kapatıldı. üyeleri 1402 yasasıyla görevlerinden uzaklaştırıldı.
 
12 Eylül’ün oluşturduğu korku düzeninin izleri günümüze kadar ulaşmıştır. Bunların izlerinin silinmesinde herkese sorumluluk düşmektedir. Sözde demokrasi havarisi kesilenlerin öncelikle yapması gereken darbeyi gerçekleştirenleri yargıya intikal ettirmektir. Ama görülen o ki ABD’den izin alınmadan bunları gerçekleştirecek siyasi irade henüz ülkemizde oluşmamıştır. Okullarımıza konulan Kenan Evren ismini dahi kaldırma cesareti gösteremeyenlerin demokrasi havariliğine soyunmasına kargalar bile güler. Unutulmasın ki, demokrasi konusunda samimi olanların gerçek açılımı önce 12 Eylül sorumlularını yargılamalarından geçer.
 
Birleşik Kamu-ış ve Eğitim-ış olarak; 12 Eylül faşist yönetiminin oluşmasına neden olanları şiddetle kınıyoruz. Demokrasi ve hukuk dışı arayışların hiçbir dönem çözüm olamayacağı inancındayız. Askeri darbenin kirli ilişkileriyle bugün önemli görevlerde bulunanların da, gerçek yüzlerinin ortaya konulması kamuoyu vicdanında yaraların sarılmasında önemli rol oynayacaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir