İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defne Hastenesi’ nden başarılı ameliyat

Annesine yardım emek amacıyla et doğrarken, sol el işaret parmağı kopan 13 yaşındaki Yusuf Can Taze Defne Hastanesi’ ne kaldırıldı. Yapılan ilk müdahalenin ardından Defne Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tolga Beydeş tarafından parmağın dikilebileceğine karar verildi. 
 
3 saat süren operasyonla Yusuf Can Taze’nin kopan parmağı yerine dikildi. Hastanın ameliyat sonrası erken dönemde dolaşımlarının iyi olduğu gözlemlendi. Hasta beş gün gözlem altında tutularak parmak dokusunun artık yerine sabitlendiği görülerek hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.
 
Konuyla ilgili olarak başarılı bir operasyon gerçekleştirdiklerini belirten Defne Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tolga Beydeş  “Parmak ve el kopmalarında oldukça başarılı ameliyatlar yapıyoruz. Bu tür ameliyatlardaki en önemli husus deneyimli bir ekiple birlikte kıl kalınlığındaki damar ve sinirlerin mikroskop altında dikilmesidir.” Dedi. 
 
Parmak kopmalarında uzvun uygun şartlarda transferi konusunda bilgi veren Operatör Doktor Beydeş, “Kopan uzuvlar mutlaka uygun koşullar sağlanarak hastaneye getirilmelidir. Bu tür yaralanmalarda kopan parmaklar hemen çeşme suyuyla temizlenip temiz ve ıslak bir beze sarılmalıdır. Ardından su geçirmez bir torbaya konulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan kopan uvuzlar, içerisinde buzlu su bulunan ikinci bir kaba konularak, hemen sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.” Diye konuştu.
 
Defne Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tolga Beydeş; açıklamasının sonunda “Kopan el kısımlarında da kan kaybı olmaması için baskılı bir pansumanla sarılmalıdır. Kopan uzuvların dikilmesinde zaman, yaralanmanın şekli ve sigara içme öyküsü büyük önem taşımaktadır. Erken müdahalelerde ve uygun şekilde taşınan uzuvlarda dikilme sonrası yaşam şansı oldukça yükselmektedir.
 
Ancak sigara içimi damar yapısını olumsuz etkilediğinden, başarılı operasyon sonunda, parmakların tutma şansı çok zayıflamaktadır. özellikle parmak replantasyonlarından sonraplastik ve estetik operasyonlar sonrasında olduğu gibi, hastanın sigara içmemesi özellikle tavsiye edilmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yusuf Can Taze’nin annesi; Op. Dr. Tolga Beydeş’e yapmış olduğu bu başarılı operasyon için teşekkür ederek, Defne Hastanesi’ nin tüm çalışanlarına şükranlarını iletti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir