İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Defne Projesi Açıldı…

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Türkiye’nin yıllardır sosyolojik anlamda bir dönüşüm ve modernleşme süreci yaşadığını söyledi.
 
 
Lekesiz, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele şube Müdürülüğü’nde düzenlenen , ıl Emniyet Müdürülüğü koordinesinde diğer kurum ve kuruluşların da katkılarıyla gerçekleştirilen ”Defne Sosyal Sorumluluk Projesi”nin ve bu projenin alt bileşeni olan ”önce Sağlık Projesi” açılışında yaptığı konuşmada, eğitim ve tahsil oranının yükselmesiyle beraber Türkiye’nin her alanda güçlendiğini, geliştiğini, kendisine ve çevresine her açıdan katkıda bulunduğunu belirtti.
 
 
Cumhuriyetin kurulduğu yıllarda 10 -15 milyon nüfusu olan ülkenin yüzde 75’inin kırsalda yaşadığını geriye kalanın ise kent merkezinde yaşadığını aradan geçen 80 -90 yıl sonrada bu işin tam tersine döndüğünü ifade eden Lekesiz, şöyle devam etti:
 
 ”Bu durum fevkalade iyi bir gidiş. çünkü akıl ve imkanlar kenttedir. Kentte yaşayanların nüfusu ne kadar artarsa ülke iyiye gider. ülkemiz yıllardır sosyolojik anlamda bir dönüşüm ve modernleşme süreci yaşıyor.
 
 
ıstihdamla eğitim arasında doğrudan bir ilişki var. Halkımız arasında ”Dom Aşiretler”i diye bildiğimiz vatandaşlarımız en fazla 30 yıl öncesine kadar gezginci olarak bilinen yerleşik bir hayata geçmemiş vatandaşlarımızdı. Bu başta eğitim imkanları olmak üzere sağlık, sosyal, istihdam hizmetleri gibi pek çok açıdan bu vatandaşlarımızın mahrum kalmasına yol açtı.
 
 
Bu işin doğası gereği böyledir. Yerleşik olmayan toplumlar eğitimden yeterince yararlanmayı sağlayamaz, eğitimden yararlanamayınca da istihdam statüyü yükseltmeyi de beraberinde getiremez. bu vatandaşlarımız yerleşik hayata geçtikten sonra ve bu tür projelerle desteklendikten sonra artık bu sorunlar giderilecektir.
 
Bu tür projeler sayesinde toplumlar süratle entegre olarak bugün olduğundan daha iyi noktalara geleceğine inanıyorum. çok güzel ve yararlı bir projedir.”
 
 
KENTıN çEVRESıNDE YAşAYAN YOKSUL AıLELERıN SORUNLARI
 
 
ıl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ta yaptığı konuşmada Türkiye’de hemen her ilde karşılaşılan, kentlerin çevresinde odaklanan yoksul bir yaşam süren, kendi içine kapanık yaşayan ve kendine özgü bir yaşam tarzı olan ve kendilerine Dom, Aşiretler olarak adlandıran bu topluluğun genellikle sosyal, ekonomik, eğitim, kültür ve fiziksel çevre açısından bu insanların kentleşme sürecine ve kentin normatif yapısına uyum sağlayamamakta olduklarını kaydetti.
 
 
 
 Kılıç, 4 aylık bir gözlem ve çalışma sonucunda bu vatandaşların çeşitli problemlerin tespit edildiğini ve bu sorunların aşılabilmesi amacıyla Defne Soyal Sorumluluk Projesinin ikinci bahar, eğitime dönüş, önce sağlık, sokaktan spora, hayatım sanat, okumayı seviyorum, hayat yeşil umutlar pembe olmak üzere 7 Alt Bileşen Projesi hazırlandığını vurguladı.
 
 
 
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erdoğan Serdengeçiti de kalkınma ajanslarının amaçları doğrultusunda iktisadi kalkınma proje teklif çağrısı dışında sosyal kalkınma proje teklif çağrısına çıktıklarını söyledi.
 
 
Bu kapsamında 207 adet sosyal kalkınma proje teklif çağrısı geldiğini ve bunların 49 adetini kabul ettiklerinin altını çizen Serdengeçti” Defne Sosyal Sorumluluk Projesi bunlardan birisi bu projeye yaklaşık 73 bin TL destek verdik.Bu tür projelere özel bir önem veriyoruz.” dedi.
 
 
 
Açılışa Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, ıl Jandarma Alay Komutanı Albay Vedat çolak, Garnizon Komutanı Semih Erdoğan, Antakya Belediye Başkan yardımcısı ızzet Kakil ve bazı kurum müdürleri katıldı.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir