İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım

Ziraat Fakültemiz Merkezi Yemekhane girişinde “Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım” konulu farkındalık sergisi gerçekleştirildi.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü ve Eğitim Fakültesi Resim-ış öğretmenliği öğrencilerinin, Deniz Kaplumbağaları ılk Yardım, Tedavi ve Kurtarma Araştırma Merkezi (DEKıYM) Müdürü Doç. Dr. M. Enes Altuğ koordinatörlüğünde düzenlediği sergide, açılış kurdelesini kesen MKü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gözübenli, Yaptığı açılış konuşmasında kamuoyunu bilgilendirmek ve dikkatleri çekmek amacı ile bu sergiyi açtıklarını belirtti.
 
 
 
Serginin hazırlanmasında emeği geçen tüm üniversite hocalarına ve öğrencilerine teşekkür eden Gözübenli’nin konuşmasının ardından resim sergisi gezildi.
 
 
 
Serginin koordinatörlüğünü yapan Doç. Dr. Enes Altuğ, konuyla ilgili şu açıklamada, “Sergimizi “Dünya çevre Haftası” etkinliği çerçevesinde, doğal yaşam konusunda Mustafa Kemal üniversitesi’nin duyarlı olduğunu göstermek amacıyla düzenledik. 
 
 
 
Deniz kaplumbağalarını seçmemizin nedeni ise deniz kaplumbağaları, ulusal ve uluslararası düzeyde nesli tehlikede olduğu için korunmakta olan bir tür. Mustafa Kemal üniversitesi olarak uzun zamandır yaptığımız faaliyetler var. 
 
 
 
ılk etapta öğrenci topluluğu olarak bu faaliyetlere başladık. Bu faaliyetler, yaklaşık olarak 10 yıldır devam ediyor. öğrenci toplulukları ile bu farkındalık faaliyetleri başladı. ıki yıl öncesinde ise Deniz Kaplumbağaları ılk Yardım, Tedavi, Kurtarma Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni Rektörlüğümüzün katkısıyla üniversitemize kazandırdık.
 
 
 
 Deniz kaplumbağalarının mayıs ve eylül aylarında üreme sezonları olduğunu ve şu anda bölgemize gelmeye başladıklarını söyleyen Altuğ, “Bu konuda bölgedeki vatandaşlarımızı, balıkçılarımızı duyarlılığını artırmak, kamuoyunu bilgilendirmek için bu etkinliği gerçekleştirdik. Güzel Sanatlar Fakültemizin değerli öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin büyük katkıları oldu. 
 
 
 
Etkinlikte desteklerini esirgemeyen Rektörlüğümüz ve çalışmalara büyük katkıları olan küratörlerden Yrd. Doç. Dr. Adem çelik, öğ. Gör. Abdurrahman Eren ve öğr. Gör. Yücel Alkanlı hocalarımıza, Deniz Kaplumbağalarını Koruma ve Araştırma Topluluğu Başkanı Mustafa Artun ve resim çalışması yapan öğrencilerimize teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunarım.” dedi.
 
 
 
“Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım Farkındalık Sergisi” öğrencilerin resimlediği tablolarını sergilemesi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir