İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dereceye Girenlerin Ödüllerini Verdi

Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, Altınözü ilçesi Altınkaya (Paslıkaya) Beldesi’nde düzenlenen “Hanna Demir Aba Güreşi Turnuvası’na katılım gösterdi ve dereceye giren sporculara ödüllerini takdim etti. 
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Normal şartlarda Altınözü’nün Tokaçlı Köyü’nde bu yıl 1.si düzenlenmesi planlanan “Hanna Demir Aba Güreşi Turnuvası” güreş alanının tadilatta olması dolayısıyla bu yıl Altınözü ilçesi Altınkaya Beldesi’nde düzenlendi.
 
 
 
Tokaçlı Köyü eski pehlivanlarından Hanna Demir adına düzenlenen Aba Güreşi turnuvasına Altınözü ilçesi Altınkaya Beldesi Belediye Başkanı Mustafa Kaves ev sahipliği yaptı.
 
 
 
Güreşleri Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr.Lütfü Savaş, Altınkaya Belediye Başkanı Mustafa Kaves, ıskenderun eski Belediye Başkanı Mete Aslan, Antakya Belediyesi Başkan Yardımcıları Mehmet çaparali ve Halil ıbrahim Yelkaya, ıl Genel Meclis Başkanı Mehmet Gülen belde ve civar köy sakini güreş severler izledi. 
 
 
 
Hatay genelinden toplam 172 sporcunun katılım gösterdiği ve 12 siklette düzenlenen güreşler sonunda ağır siklette Seferli Köyü’nde ıbrahim Sürmeli 1.liği ve başpehlivanlığı elde etti. Ağır siklet 2.si Sofular Köyü’nden Mustafa Keyifçi olurken, 3.lüğü ise Karsu Köyü’nden M.Buğrahan Dönmez elde etti.
 
 
 
Altınkaya Belediye Başkanı Mustafa Kaves aba güreşi etkinliklerini onurlandıran ve özellikle yöre kültürümüz Aba Güreşi’nin ülkemizde ve tüm dünyada tanıtılmasına yönelik sağladığı katkılardan dolayı Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür ettiklerini belirtti.
 
 
 
Ayrıca bu yılki Hanna Demir Aba Güreşi Turnuvası’nın güreş ağası ve aynı zamanda Rum Ortodoks Kilisesi Papazı Abuna Mihail Papas güreş etkinliğine verdiği destek ve katkılarından ötürü Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’a teşekkür plaketi sundu.
 
 
 
 Papaz geçtiğimiz günlerde Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ı makamında ziyaret ettiklerini ve düzenleyecekleri güreş turnuvasına destek olması konusunda söz verdiğini, verdiği sözü yerine getiren Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a özellikle teşekkür ettiklerini ifade etti.
 
 
 
Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş güreş etkinliğinde yaptığı konuşmada; ata sporumuz ve yöresel kültürümüz aba güreşinin düzenlenen ulusal ve uluslar arası organizasyonlarla ülkemizde ve dünyada büyük bir ivme kazandığını, bu durumun kendilerine büyük bir mutluluk verdiğini belirtti.
 
 
 
 Antakya Belediyesi olarak 3 yıldır Uluslar arası aba güreşi turnuvaları düzenlediklerini ve geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye şampiyonası ve 15 ülkenin sporcularının katılım gösterdiği Dünya Kupası etkinliği düzenlediklerini vurguladı.
 
 
 
 Yıllardır Hatay’ın ilçe, belde ve köylerinde düzenlenen aba güreşi turnuvalarının artık ulusal ve uluslar arası boyutlara taşıdıklarını dile getiren Belediye Başkanı Savaş, amaçlarının yöresel kültürümüz Aba Güreşi’ni tüm dünyaya tanıtmak olduğunu belirtti.
 
 
 
 Savaş, Altınözü ilçesi Altınkaya Beldesi’nde düzenlenen Hanna Demir Aba Güreşi Turnuvası’na emeği geçen ve katılım gösteren herkese ayrı ayrı teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir