İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Derin Devlete ‘ıkinci Darbe’ Yapıldı’

Yunan Yazılı ve Görsel Medyası, Ergenekon Terör örgütü Soruşturmasında ıkinci ıddianemenin Dün Mahkeme Tarafından Kabul Edilmesine Geniş Yer Verdi. 
 
Yunan yazılı ve görsel medyası, Ergenekon terör örgütü soruşturmasında ikinci iddianemenin dün mahkeme tarafından kabul edilmesine geniş yer verdi. Medya, “derin devlete ikinci darbe de yapıldı” yorumuna yer verdi.
 
 
Ergenekon terör örgütü soruşturma sürecini, haber ve analizleriyle yakından takip etmeyi sürdüren Yunan basın yayın organları, ikinci iddianemeyi “Hükümet karşıtı ve yasadışı Ergenekon örgütü hakkında şok ifşaatlar içeriyor” şeklinde değerlendirdi.
 
 
“örgütün hedefi, sadece AK Parti hükümeti değilmiş” diyen basın yayın organları, “Ergenekon sadece hükümeti değil, ana muhalefet lideri Deniz Baykal ve aşırı sağcı Milliyetçi Hareket Partisi’ni de hedeflemiş.” görüşüne yer verdi.
 
 
ıkinci iddianamenin 1909 saydadan oluştuğu belirtilen haberlerde, davanın 20 Temmuz’da görüşülmeye başlanacağı duyuruldu. ıddianamede başta şener Eruygur ve Hurşit Tolon olmak üzere 56 sanığın bulunduğu ve darbe yapmak, TBMM ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak ve terör örgütü kurmak gibi bir dizi suçtan yargılanacaklarının altı çizildi.
 
 
ıKıNCı ıDDıANAMEDE SüRPRıZ çOK
 
 
“Ergenekon soruşturmasında birinci iddianame mahkemesinin yıllarca sürmesinin beklendiği” yorumu yapılan haberlerde, iki iddianamenin birleştirilip birleştirilmeyeceğinin ise henüz netleşmediği kaydedildi. ıkinci iddianemenin “daha büyük sürprizler” içerdiğini görüşü vurgulandı.
 
 
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Ergenekon’nun “avukatı olduğunu” söyleyerek örgütü desteklediğini belirten basın yayın organları, şimdi ise örgütü karşısında bulduğu yorumunda bulunuldu. Ergenekon’un Baykal’ı devre dışı bırakma planlarına Tuncay özkan’ın öncülük yaptığı belirtilirken, darbe günlükleri nedeniyle tutuklanan gazeteci Mustafa Balbay’ın CHP’nin başına getirmeye çalışıldığı ifade edildi.
 
 
Bu arada “asit kuyuları” konusuna yer veren Etnos gazetesi ise, Albay Cemal Temizöz’ün 1990’lı yıllarda kayıp Kürt’lerin ölümlerinden suçlu bulunarak tutuklandığını yazdı. Gazete, AK Parti’nin aist kuyuları soruşturmasıyla, yerel seçimlerde Kürt’lerin oylarını avlamayı hedeflediğini ileri sürdü.
 
 
KAYNAK_CıHAN

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir