İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devlet Bakanı Ergin Görevi Devraldı…

Eski Adalet Bakanı Mehmet Ali şahin görevini Sadullah Ergin’e devretti. Yeni eski bakanlar devir teslim töreninin ardından Ergenekon ve Deniz Feneri sorularına muhatap oldu.
 
Her Cumhuriyet hükümeti ve Adalet Bakanları yargıyı çağdaş hale getirmek için çalışmalar yaptı. Bu zamana kadar yapılan işler özellikler 2002’den bu yana büyük değişim yaşanmıştır. 21 aydan sonra gönül rahatlığı ile bu görevi devrediyorum.
 
Sadullah Ergün ise: Bu görevi almak benim gerçekten zor çünkü büyük işler yapıldı. Hükümet konakları altında kalan Adliye’lerin modernleştirilmesi için hem çiçek hem de şahin’e teşekkür ederim. Uzun yollar katedildi. Daha da edilecek yollar var. Bu hedefi aşmak için yoğun bir çaba içerisinde olacağız… Bu camiaya hizmeti geçenlere ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Sayın Bakanların getirdiği taşıdığı çizgiyi daha da ileri götüreceğiz.
 
Osman Paksüt tarafından savcılara yapılan suç duyurusu ile ilgili soruları yanıtlayan Ergin herkesin başvurusunun titizlikle işleneceğini ifade etti. Deniz Feneri ile ilgili de soruya yanıt veren Ergin Deniz Feneri ile ilgili iki farklı istemin Almanya mahkemelerinden geldiğini ve bu ikisinin birbirine karuılştırıldığını ifade etti. Burada bakanlıktan kaynaklanan bir sorun olmadığını ifade etti. Bakanlığın yargı görevi yoktur, koordinasyondur diyen Ergin yargı kararları konusunda bir yaptırımları olmadığını ifade etti.
 
Toplantıda soru yöneltilen Mehmet Ali şahin, Deniz Feneri ile ilgili olarak iddiaların kendisine atfedilen olayların kesinlikle asılsız olduğunu; geciktirme iddialarının da siyasi yaklaşım olduğunu söyledi. şahin’e göre dava politize edildi dedi. Deniz Feneri konusunda hiçbir geciktirici tavrım olmadı dedi. Kabine değişikliği keşke 1 hafta geç olsaydı da ben bu gensoruda bunu açıklayıp anlatsaydım… Hakkımdaki önergeye ben de imza atacağım.
 
Ergenekon davası hukuk sisteminin kendi içerisinde görülmesi gereken davalar diyen Ergin; hukuku süreç içerisinden çıkarılan her türlü sürecin karşısında olacağız dedi. Yasa ve anayasaların gerektirdiği şekilde işlem yapılacağını ifade etti. Mehme Ali şahin 7 ıl bakanlık yaptığını ve hizmet ettiğini makamların kalıcı kişilerin geçici olduğunu ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir