İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Devletin tarafsız olması şart…

Eğitim-ış Genel Başkanı Yüksel Adıbelli Hatay ziyaretinde çarpıcı açıklamalar yaptı. Hatay Valisi Nusret Miroğlu, Hatay Milli Eğitim Müdürü şenol Genç ve bazı okulları ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulunan Adıbelli, sendikalar arasında tarafsız bir tutum sergilemesi gereken devlet temsilcisi hükümetin taraflı davrandığını bunu da açıkça yaptığını ifade etti.
 
“Eğitim alanın da bu tür şeyler her zaman oluyordu. Ancak bu kadar hiç olmadı” diyen Genel Başkan Adıbelli, “AKP Hükümetiyle birlikte eğitim sanki taşeron bir örgüte verilmiş gibi yönetiliyor. örneğin Hatay’da 200 öğretmene ödül veriliyor bunların 140’u Eğitim-Birsen’e üye öğretmenlere veriliyor. Aynı tarafgirlik geçici öğretmen atamalarında da yaşanıyor.
 
Sendika yetkili bazı isimler öğretmenlere diyor ki; atamanızı istediğiniz ilçeye, okula yaparız, eviniz yoksa ev veririz. Ancak koşulumuz Eğitim-Birsen’e üye olacaksınız. ışe bakın ki adamlar TOKı’ye de hüküm etmişler demek ki. Bu kadar ayrıcalık olmaz olmamalı. Devlet taraflı olamaz” dedi. VALı MıROğLU’NA SORUNLARI AKTARDILAR Eğitim ış Hatay şube Başkanı şenol Genç’in yanı sıra diğer yöneticilerin hazır bulunduğu Hatay Valisi Nusret Miroğlu ziyaretinde de bu sorunları dile getiren Eğitim-ış Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, “şimdi biz bu sorunları Sayın Valimize dosya şeklinde sunduk.
 
Aynı dosyayı ve şikâyetlerimizi ıl Milli Eğitim Müdürü şenol Genç’e de verdik. ıçinde özlük haklarımız konusunda yaşadığımız sorunların başta olmak üzere eğitim uygulamalarında çıkan sorunlar, Milli Eğitimden kaynaklı sorunlar ve sendikalar arasında uygulanan ayrımcılığı içeren dosyayı ve taleplerimizi sonuna kadar takip edeceğiz. Bir süre bekleyeceğiz. Sorunlara çözüm gelirse onlarla birlikteyiz ve bundan memnuniyet duyarız.
 
Ancak sorunlara çözüm gelmezse, arkamızda bir kamuoyu oluşturmak yoluyla mücadelemizi sürdürürüz” dedi. AGC ziyaretinde de aynı açıklamayı yapan Adıbelli, mücadelede gösterdikleri kararlılığı tekrar etti.
 
VALı MıROğLU: HUKUK DIşINA KıMSE çIKAMAZ
 
Hatay Valisi Nusret Miroğlu ise yapılan bu konuşma ardından Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğunu hatırlatarak şunları söyledi: “Türkiye bir hukuk devletidir. Anayasası var, kanunları var. Bunların dışına kimse çıkamaz. Yanlış yapılması mümkün değil. Yanlış yapan olursa kanunlar çerçevesinde cezalandırılır. Bizim bilgimiz dâhilinde hiçbir yanlışlığa müsaade etmeyiz. Haberimiz olduğu an gereğini yaparız” dedi.
 
Türkiye’de herkesin bir görevi bulunduğunun altını çizen Vali Miroğlu, “Bizlere devlet bunun için maaş ödüyor. Az veya çok o ayrı bir tartışma konusudur. Bizim amacımız icra ediyor olduğumuz görevimizi hizmet çizgisinde sürdürmektir” dedi. Fotoğraflarda sendikacıların Vali Miroğlu ve AGC ziyaretleri görülüyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.