İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğa Harikası Asi…

Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerafettin Canda, Asi boğazı ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Asi Boğazı Hatay’ ın ve Türkiye’ nin en özgün ve koruma altına alınması gereken bölgelerinden biridir. Asi Nehri dağları yararak ve kıvrımlar yaparak oluşan boğazdan geçip denize ulaşır.
 
Buraya birçok doğa gezisi düzenlenmesi, kültür ve doğa varlıklarının değerlendirilmesi gerekir. Taşıdığı özellikler nedeniyle, bu bölgenin UNESCO koruma altına alınan dünya mirası listesine girmesi gerekir. Ayrıca bölgede Hatay’ ın “kültür ve doğa turizmi” açısından da oldukça önemlidir.
 
Asi boğazının doğal yapısının korunması gerekir. Günümüzde Antakya sadece belli başlı tarihi eserleriyle tanımakta, turistler buraları ziyaret etmektedir. Hatay sadece inanç turizmi ile tanınmamalı, bütün değerleriyle ele alınıp tanıtılmalıdır. Buradaki turistik doğal alanlar da yapılacak olan yürüyüş yollarının “asfaltlanarak” turizme açılmalıdır. üniversitemiz öğrencilerine ilk ve orta öğretim öğrencilerine de Hatay’ ın doğası, tarihi kültürü tanıtılmalı, bu eşsiz doğa alanları öğrencilerimiz için araştırma ve uygulama alanı olmalıdır.” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir