İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

DOğAKA, EURADA Üyesi Oldu…

Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizde ekonomik ve sosyal gelişmeyi desteklemek amacıyla 2009 yılında kurulan ve Mart 2010’daki uzman personel alımının ardından faaliyetlerine hız veren Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOğAKA), merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Birliği EURADA’ya üye oldu.
 
 
        Beş ay kadar kısa bir süre içinde, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimizdeki kurum ve kuruluşların kapasitesini artırmaya ve bölgesel gelişme ile ilgili konularda araştırmalar yapmaya yönelik iki ayrı destek programını hayata geçiren ve Bölge Planı’nı tamamlanma aşamasına getiren DOğAKA, EURADA üyelik sürecini de aynı hızla tamamlayarak Ağustos 2010 itibarı ile Avrupa Bölgesel Kalkınma Ajansları Birliği üyesi oldu.
 
 
        Konunun önemine dikkat çeken DOğAKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, “EURADA, Avrupa Komisyonu ile istişare halinde bölgesel ekonomik kalkınmayı desteklemeyi, üyeleri arasında iyi örneklerin paylaşımına imkan sağlamayı ve bölgesel kalkınma ajansları arasında ulus ötesi işbirliklerini artırmayı amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Brüksel’deki merkezi ile AB üyesi ülkelerden 113 bölgesel kalkınma ajansını ve ABD, Rusya, Ekvator, Gürcistan, Fas, Arnavutluk gibi diğer ülkelerden de 17 kuruluşun birikimini ve dinamizmini, AB kurumlarının bölgesel politika alanındaki faaliyet ve desteklerini yakından takip etmek ve tüm karar alma süreçlerine bölgesel gelişmeye en fazla katkıyı sağlayacak şekilde müdahil olmak üzere bir araya getiriyor. EURADA üyeliği, DOğAKA’nın, bölgesel gelişme alanındaki en güncel yaklaşımları, iyi uygulama örneklerini ve başarılı kalkınma modellerini izleyerek TR63 bölgesine etkili bir şekilde aktarabilmesine imkân sağlayacaktır.” açıklamasında bulundu.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir