İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Doğruları Çoğaltmalıyız…

Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’in önderliğinde başlatılan ‘Kültür Yürüyüşü’nün ardından ilk toplantı geçtiğimiz hafta sonu Antakya Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Muhittin Varol, MKü Rektörü Prof. Dr. şerefettin Canda, çEKüL Başkanı Metin Sözen, Antakya Belediye eski Başkanı ıris şentürk, sivil toplum örgütü başkan ve temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı. Vali Lekesiz artık söylemden eyleme geçilmesi gerektiğine dikkat çekerken, Başkan Savaş’ta tarihi dokuyu ayağa kaldırmanın zamanının geldiğini söyledi.
 
SöZEN: Doğruları çoğaltmalıyız…çEKüL Başkanı Metin Sözen, Antakya’ya ayak basar basmaz Antakya’yı tarihi ve kültürü yaşamaya başladıklarını dile getirdi. Tarihi kültürel mirasa herkesin sahip çıkması gerektiğini ifade eden Sözen, “Ortak aklı bulmaya çalışıyoruz. Siyasi ortamlar ve etkenler kültürel yapıya zarar vermemeli, önüne geçmemeli diye düşünüyorum. Antakya hakkında şu anda bilmediğimiz hiçbir şey yok. Bu anlamda mevzuat çelişkileri ortadan kaldırılmalıdır” dedi.
 
Her şey para değil…Bazı şeylerin parayla ölçülemeyeceğini, her şeyin para olmadığını dile getiren Sözen, “Yanlışı doğruya tercih etmek, ihanetlerin en büyüğüdür. Antakya’yı eleştirerek değil, Antakya’ya neler katabiliriz, neler yapabiliriz demek tüm Antakyalıların görevidir. Bu anlamda Antakya’daki Antakyalılar, Türkiye’deki ve dünyadaki Antakyalıların envanterini çıkarmaya başlamalıyız. çünkü hepsinin Antakya’ya bir borçları var.
Yanlışı azaltıp, doğruları çoğaltmalıyız. Bizde Tarihi Kentler Birliği’nde bu sene Antakya’yı öncelikli kent olarak ele alacağız. önceliğimiz Antakya. Bu önceliği bize gösteren de Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz oldu, bizlere sunduğu imkan ve dokümanlarla 1,5-2 sene kazandırdı. Huzurlarınızda kendilerine teşekkür ediyorum.
Ayrıca bu şehrin ayağa kalkması için Valimizin, Belediye Başkanımızın ve Rektörümüzün aynı çerçeve içerisinde olması gerekiyor” dedi.
Daha sonra Antakya Belediye ımar Müdürü Ayşe Kuseyri, yapılan çalışmalar hakkında sunum yaptı

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.