İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Domuz Gribi Türkiye’de…

Domuz Gribi Türkiye’ye sıçrar mı, sıçramaz mı tartışmaları sürerken domuz gribi şüphesi ile hastaneye kaldırılan bir vatandaşımız malesef hayatını kaybetti. Hastane karantinaya alındı Domuz gribi şüphesiyle tedavi altına alınan Müjdat Altınbıçak’ ın kurtarılamayarak hayatını kaybetmesi üzerine Akdeniz üniversitesi Hastanesinde karantina uygulaması gündeme geldi…
Konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Basın muhabirleri hastaneye hücum ederken, ölümün şüpheli olduğu ve domuz gribi adının zikredilmediğine dikkat çekildi…
 
Dünya Sağlık örgütü, dünya genelindeki domuz gribi vaka sayısının 20 bine yaklaştığını duyurdu. örgütten yapılan açıklamada, 117 kişinin ölümüne yol açan virüsün 66 ülkede tespit edildiği, ABD’nin son olarak 1000’den fazla vakayı doğrulamasının ardından vaka sayısının 19 bin 273 olarak belirlendiği bildirildi. Açıklamada, ölümlerin büyük bölümünün Meksika’da olduğu, Avustralya’daki vaka sayısının 204’ten 501’e çıktığı, Kanada’da 194 yeni vakanın tespit edildiği kaydedildi.
 TüRKıYE’DE BıR VAKA DAHA!
Sağlık Bakanlığı, ABD’nin New York eyaletinden hareket edip 28 Mayıs tarihinde Türkiye’ye gelen bir ABD vatandaşında domuz gribi belirlendiğini bildirdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 27 Mayıs’ta ABD’nin New York eyaletinden hareket edip, 28 Mayıs’ta Türkiye’ye gelen bir ABD vatandaşının dün ateş, başağrısı ve halsizlik yakınmasıyla bir sağlık kuruluşuna başvurduğu kaydedildi.
 
Açıklamada, hastadan alınan numunenin Ulusal Grip Referans Laboratuvarı’ndaki incelemesinde domuz gribi (influenza A/H1N1) belirlendiği belirtildi. Vakanın Türkiye’de, tanısı konan 8. vaka olduğu kaydedilen açıklamada, vakaların, hastalığın kuluçka döneminde ABD’ye seyahat ettiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, hastanın genel durumunun iyi olduğu ve izole edilerek tedavisine başlanıldığı ifade edilerek, hastanın yakın temaslılarına ulaşıldığı, koruyucu ilaç tedavilerine başlanıldığı ve hastalık belirtileri açısından takiplerinin süreceği duyuruldu.
 
MEKSıKA’DA öLü SAYISI 103’E YüKSELDı

Domuz gribinin ilk görüldüğü ülke Meksika’da bu hastalığa bağlı ölümlerin sayısının 103’e yükseldiği bildirildi.
Meksika Sağlık Bakanlığı, ölenlerle birlikte kesinleşen vaka sayısının da 5 bin 563 olduğunu açıkladı. Açıklamada, ölüm ve hasta sayılarındaki artışa rağmen, hastalığın yayılma eğrisinin düştüğüne işaret edildi. Domuz gribinden bugüne kadar 64 ülkede 117 kişi öldü, yaklaşık 19 binkişide de hastalık görüldü.
şıLı’DE ıLK öLüM

şili’de, domuz gribine yol açan Influenza A/H1N1 virüsü nedeniyle 1 kişi öldü. şili Sağlık Bakanı Alvaro Erazo, 37 yaşındaki Fernando Vera’nın domuzgribi sebebiyle öldüğünü, bunun Güney Amerika’da domuz gribinden  Kaynaklanan ilk ölüm olduğunu açıkladı. ülkedeki kesinleşen domuz gribi vakası ise 360 oldu.
 
SUUDı ARABıSTAN’DA ıLK VAKA

Suudi Arabistan’da domuz gribine yol açan H1N1 virüsü ilk kez ortaya çıktı. El Arabiya televizyonunun haberine göre, virüs taşıdığından şüphelenilenFilipinli hasta Riyad hastanesinde tedaviye alındı. öte yandan Macaristan’da bu sabah ikinci domuz gribi vakası teyit edildi. Başkent Budapeşte’de rahatsızlanan bir Macarın önceki gün hastaneye kaldırıldığı, bu kişide H1N1 virüsü tespit edildiği belirtildi. Macar vatandaşının 30 Mayısta ABD’nin New York kentinden ülkeye geldiği kaydedildi. Macaristan’da H1N1 virüsüne ilk kez geçen hafta Brezilya vatandaşı bir turistte rastlanmıştı.
 
üNıVERSıTEDE 10 GüN TATıL
Filipinler’de bir özel üniversite, yabancı bir öğrencide domuz gribi virüsünün belirlenmesinden sonra 10 günlüğüne tatil edildi. Sağlık Bakanı Francisco Duque, gazetecilere yaptığı açıklamada, 21 yaşındaki Japon öğrencinin domuz gribi olduğunun belirlendiğini, ülkede domuz gribi vakasının 22’ye yükseldiğini söyledi. Duque, başkent Manila’daki De La Salle üniversitesinin tatil edilmesinin, hastalığı “sınırlama” stratejilerinin bir parçası olduğunu kaydetti. De La Salle üniversitesinin 11 binden fazla öğrencisinin yaklaşık 370’inin yabancı uyruklu olduğu belirtildi.
BULGARıSTAN’DAKı ıLK HASTA ıYıLEşTı
Bulgaristan’da ilk domuz gribi vakasının görüldüğü kişinin iyileştiği açıklandı. ıvan Dimitrov adlı 21 yaşındaki hasta, tedavi gördüğü Veliko Tırnovo Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesinden yarın taburcu edilecek. Dimitrov’un annesi, oğlunu hastanede ziyaret ettikten sonra gazetecilereyaptığı açıklamada, “Domuz gribi aslında çok ağır bir hastalık değil, yeter ki zamanında tespit edilip gerekli tedavi uygulansın” dedi. üniversite eğitimi aldığı ABD’den 29 Mayısta Amsterdam üzerinden Sofya’ya gelen Dimitrov, domuz gribi teşhisiyle hastaneye kaldırılarak tedavi altınaalınmıştı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.