İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dostluk Barajında Sonuç Yok…

Komşu ülke Suriye ile Türkiye arasında geçtiğimiz yıllarda yapılan anlaşma çerçevesinde inşa edileceği ifade edilen Dostluk Barajında gelinen nokta merak ediliyor.
 
2008 yılı şubat ayında her iki ülke yetkili birimleri tarafından etüt çalışması yapılan barajın yapılıp, yapılmayacağı halen net olarak bilinmiyor. Komşu ülke Suriye’nin baraj inşaatı alanında yer alan su kaynaklarının inşaat ile birlikte zarar göreceği endişesi sürerken, sorunun nasıl çözüme kavuşturulacağı merak konusu oldu.
 
Dostluk barajı 44 milyon TL maliyet, 7 milyon TL etüt projesi, 21 milyon TL kamulaştırma bedeli olmak üzere toplam 72 milyon TL’ye mal olacak. Türkiye ile Suriye ortaklığıyla Asi Nehri üzerinde yaptırılacak “Dostluk Barajı” ile ilgili geçen yıl şubat ayında Suriye’de gerçekleşen 2 ülke yetkili heyetleri toplantısında çok önemli mesafeler alınmıştı.
 
TüRKıYE ıçıN HAYATı öNEM TAşIYOR
 
Hatay’da Amik ovasında 20 milyon 850 bin dönümlük araziyi sulayacak barajın taşkın erken uyarı sisteminin Türkiye tarafından yapılacağı ifade edilmişti. Dostluk Barajı tamamlandığında Amik ovasında yılda 21 milyon dönüm civarında arazi sulanabilecek, 76 milyon m3 taşkın hacmi içerecek ve Amik ovası taşkınlardan korunacak.
 
Dostluk Barajı tamamlandığında 28 metre yüksekliğinde, 1560 metre boyunda olup 276 milyon m3 su toplayabilecek. 380 kilometre uzunluğundaki Asi’nin 100 kilometrelik bölümü Türkiye topraklarından geçiyor. Nehrin 22 kilometrelik bölümü ise Türkiye ile Suriye’nin ortak sınırını oluşturuyor. Asi Nehrinin yıllık su miktarı ise 1,2 milyar metreküp.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir