İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya çapında aba…

Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın anavatana katılışının 71.yıldönümü münasebetiyle bu yıl 26.sı düzenlenecek Antakya Festivali kapsamında yapılacak olan “ Uluslar arası Aba Güreşi” etkinliği konusunda tanıtım ve bilgilendirme toplantısı düzenledi.
 
Aba Güreşi’ni tüm dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini belirten Başkan Savaş Uluslar arası Aba Güreşi tanıtım ve bilgilendirme toplantısında şu konuşmayı yaptı: “Hızla değişen ve gelişen dünyamızda, gençlerin sosyalleşmeleri ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmeleri noktasında spor çok önemli bir yer tutmaktadır. Gençlerimizi kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak için bu tip organizasyonların düzenlenmesinin son derece önemli olduğuna inanıyorum. Aba güreşi bize atalarımızdan miras kalan geleneksel bir spor dalıdır. Hatay’ın birçok ilçe, belde ve köyünde yapılan aba güreşlerine halkın büyük bir ilgisinin olduğunu gözlemledim. ınsanların kıt imkânlarla da olsa düğünlerinde, bayramlarında, özel günlerinde aba güreşini yapma yönündeki gayretlerini takdirle karşıladığımı belirtmek isterim.” Dedi.
 
 Konuşmasının devamında: “Hatay’ın Anavatana katılışının 71. Yılı dolayısı ile Antakya Belediyesi olarak bu yıl gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Aba güreşlerini uluslararası düzeyde yapmayı planladık. Bu çerçevede Azerbaycan, Türkmenistan, özbekistan ve Suriye’den sporcuları ilimize davet ettik. Her ülkeden 4 sporcu ve 1 idarecinin katılacağı turnuvada toplam 73 tam altın ödül olarak dağıtılacak. Yurt dışından turnuvaya katılan güreşçilerin geliş-gidiş ve konaklama ihtiyaçları Belediyemiz tarafından karşılanacaktır. 24Temmuz 2010 tarihinde Antakya şehir Stadında saat 10.00 da tartı işlemleri, saat 15.00 ise turnuva başlatılacak, aynı gün turnuvanın bitirilmesi planlanmaktadır.Bilindiği üzere aba güreşi Hatay ve Gaziantep ıllerinde yapılmaktadır. Ancak geçen yıl olduğu gibi bu yılda Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana ve çevre illerden 200 güreşçinin turnuvaya katılmasını beklemekteyiz.   Turnuvanın organizasyonunda desteklerini esirgemeyen başta Hatay Valiliği, M.K.ü. Rektörlüğü, Güreş Ağamız Arif YILMAZ, Turnuvanın Genel Koordinatörlüğünü yapan Prof. Dr. ıbrahim öZTEK Hocamız, Gençlik ve Spor ıl Müdürü, ASKF Başkanı ve Aba Güreşi ıl temsilcisi, Hatay Aba Güreşi Tanıtma ve Yaşatma Derneğinin yöneticileri ve  bu etkinliğin geniş kitlelere duyurulmasında görev alan basınımızın güzide  temsilcilerine huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. 24 Temmuz 2010 tarihinde yapılacak güreşlerin centilmence geçmesi dileği ile şahsınızda tüm güreş dostlarını turnuvaya davet ediyorum.”
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir