İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya’ya Örnek Oldu…

Türkiye Cumhuriyeti ile Suriye Cumhuriyeti arasında imzalanan protokol çerçevesinde Asi Nehri üzerinde yapılması planlanan Dostluk Barajı’nın temeli atıldı.
Temel atma törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Başbakanı Naji Otri, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, MHP Grupbaşkanvekili Mehmet şandır, MHP Hatay Milletvekili ızzettin Yılmaz, CHP Hatay Milletvekili Fuat çay, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Enis Yavuz Yıldırım, Daire Müdürleri, davetliler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Türkiye ile Suriye arasında sınır noktada yapılan Dostluk Barajı’nın temel atma töreni her iki ülkenin milli marşının okunması ve saygı duruşunda bulunulması ile başladı.
ERDOğAN:TüRKıYE-SURıYE KARDEşLığı DAHA DA PEKışMışTıR
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına yapılacak olan Dostluk Barajı’nın tarihin akışını değiştiren bir adım olduğunu söyleyerek başladı.
‘Bugün burada tarihin akışını değiştirecek bir adım atılıyor’ diyen Başbakan Erdoğan, “Asi Nehri her iki ülkeyi ayıran bir akarsu olmamalı. Aksine her iki ülkeyi birleştiren, kucaklayan bir nehir haline gelmeli. Atılmış olan adımla Türkiye-Suriye kardeşliği daha da pekişmiştir.” diye konuştu.
Bölgede Barış ıstiyoruz…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 8 yıl önce iktidara geldiklerinde Türkiye’nin bölgede barış, huzur, istikrar ve refah istediğini ifade ederek, “Biz 8 yıl önce söylediğimiz gibi komşularımızla sıfır sorun dedik. Suriye ne kadar huzurlu olursa Türkiye’de o kadar huzurlu olur. Türkiye ne kadar refah içinde olursa Suriye de o kadar refah içinde olur. Bizim kardeş ülke komşumuz Suriye ile tarih birliğimiz var, kader birliğimiz var. Bu çoğrafyanın korunması adına yüreğimiz beraberce atmıştır. Omuz omuza Haçlı seferlerine karşı çarpıştık, topraklarımızı savunduk.” dedi.
KARDEşLER ARASINDA SORUN OLMAZ
‘Bin yıl boyunca birlikte kader birliği yapan kardeş ülkelerin arasında sorun olmaz, kardeşler arasında vize olmaz, kardeşler arasında mayınlı araziler olmaz’ diyen Başbakan Erdoğan, “Dostluk Barajı’nın yapımı için Suriye Devlet Başkanı Başar Esad ve Suriye Başbakanı Naji Otri ile yapılan temaslar neticesinde sorunlar ele alındı ve karşılıklı olarak vize muafiyeti uygulamasına geçildi. Mayınlı arazilerin temizlenmesine karar verildi, tren seferlerinin karşılıklı olarak başlatılması kararlaştırıldı, turizmin ve ticaretin teşvik edilmesi yönünde gerekli adımlar atıldı.
Bu çerçevede 2010 yılı içerisinde Suriye’den Türkiye’ye gelen turist sayısı %100 artış göstererek 1 milyona ulaştı. Türkiye’den Suriye’ye giden turist sayısı ise %150 artış göstererek 1,5 milyona ulaştı. Bundan barış, kardeşlik ve dostluk kazanıyor.” şeklinde konuştu.
KENDıMıZE 6 HEDEF BELıRLEDıK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, komşu ve kardeş ülke Suriye ile karşılıklı olarak yapılan görüşmeler neticesinde birçok anlaşmaya ve mutabakata imza atıldığını hatırlatarak, “Yapılan anlaşmalar neticesinde kendimize altı tane hedef belirledik. Bunların içerisinde Türkiye-Suriye arasında yapılacak olan Dostluk Barajı da bulunuyordu. Barajın yapımı ile her iki ülkenin toprakları hem taşkınlardan korunacak hem de enerji üretimi olan elektrikten faydalanacak.” dedi.
BöLGEDE OLAN SORUN TüM BöLGE üLKELERıNı ETKıLıYOR
Yaşanılan bölgede meydana gelecek bir sorunun tüm bölge ülkelerini etkileyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, “Türkiye bu bölgede barış istiyor. Türkiye bu bölgede huzur, istikrar, refah, kalkınma istiyor. Bu bölge ilmin, irfanın, refahın coğrafyası olmalı. Bir kutup yıldızı olmalı. Bizler bunu dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik adına istiyoruz.
Bizler bölge ülkeleri olarak şerde değil, hayırda birbirimizle yarışalım, birbirimize dayanak olalım, birlikte mücadele edelim” görüşünü dile getirdi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Suriye’nin dostluğun, barışın, kardeşliğin en güzel örneğini verdiğini söyleyerek, “Bu barış tüm dünyaya örnek olarak gösterilmeli. Yapılacak olan baraj barışın ve kardeşliğin bir simgesi olacak. Asi Nehri ayıran değil, birleştiren bir nehir olmalı. Bugün burada atılan temel Türkiye ve Suriye arasındaki dostluğun bir nişanı olsun” diye konuştu.
Yapılan konuşmanın ardından vatandaşları selamlayan her iki ülkenin Başbakanı Suriye tarafına geçerek komşumuzda gerçekleştirilen törenleri birlikte izlediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir