İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Durumdan taksiciler mutlu…

Türkiye ile Suriye arasındaki vize uygulamasının kaldırılması kararı Hataylı taksi şoförlerini umutlandırdı. Ramazan bayramı öncesi vize uygulamasının kalkması ve iki ülke arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği kurulmasına karar verilmesi Hatay’da ulaşım sektöründe yer alan firmalar tarafından da memnunlukla karşılandı.
 
Antakya’dan Suriye’nin Halep ve Lazkiye başta olmak üzere diğer şehirlerine günü birlik servisler yapan taksi şoförleri uygulamadan umutlu olduklarını söylediler.
 
Antakya’da taksisiyle Suriye’ye yolcu taşıyan Reşat Kırmışlı, bayram öncesi hükümetin verdiği müjdeli habere sevindiklerini belirterek, “Sınırda vize konusunda zorluk çıkartıyorlardı. Umarız bundan sonra giriş çıkışlarda gerek ücret, gerekse yolcu bakımından rahatlarız.” dedi.
 
Suriyeli olan ve her gün Hatay-Halep arasında şoförlük yapan Abdulsemiğ Ali ise, “Son günlerde Hatay’a daha rahat giriş çıkış yapmaya başladık. Türkiye ile Suriye arasında son yıllarda artan ikili ilişkiler, Başbakanımız Beşer Esat ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sıcak diyalogları ile oluştu. Bu nedenle her iki başbakana da teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.
 
Hatay ile Suriye arasında uzun yıllardır yaşanan vize sorunun kalkması ile derin bir nefes aldıklarını söyleyen Onca Turizm şirketi sahibi Coşkun öner ise, “Suriye ile Türkiye arasında dostluk köprüsü kurulmadan önce sıkıntılar yaşıyorduk. Ancak son yıllarda iki ülke arasında ikili görüşmelerin yapılması özellikle sınır illerinde faaliyet gösteren esnafa da olumlu yansıdı. Geçtiğimiz yıllarda sınır kapılarında çok sıkıntılar çektik. Bayram öncesi bu müjdeli habere bayram kadar sevindik.” diye konuştu.
 
Vize uygulamasın kalkması ile Hatay turizminin daha da gelişeceğine vurgu yapan öner, “Hatay’da yaşayan ve Suriye’de akrabası olan vatandaşlarımız artık sadece bayramlarda veya özel günlerde değil sürekli Suriye’ye gidiş geliş yapacak bu da gerek ulaşım gerekse hizmet sektörünü hareketlendirecek ve sıcak para akışı sağlanacak. Tüm bu gelişmelerde en büyük etken Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın Beşar Esat ile görüşmeleridir. Bu bağlamda hükümet yetkililerine de teşekkür ediyoruz.” ifadesini kullandı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir