İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E-Devlet Eziyete Dönüştü…

DıSK/Genel-ış Sendikası Hatay şube Başkanı  Mehmet Güleryüz, e-devlet uygulamasının eziyete dönüştüğünü ve halkın mağdur edildiğini söyledi.
 
 
Başkan Güleryüz yaptığı açıklamada, “Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yayınlanmakta olan ve çalışanların sosyal güvenlik primleri başta olmak üzere, kendileri hakkındaki bilgileri takip etmelerine olanak tanıyan, açık internet erişimi, 1 Kasım 2010 tarihinden itibaren e-devlet kapsamında http://www.turkiye.gov.tr/ adresinden şifre ile sağlanır hale getirilmiştir. Bunun gerekçesi ise kişisel bilgilerin güvenliği olarak sunulmaktadır.
 
 
 
Bu uygulamanın internet erişiminin hala yetersiz olduğu, işveren primlerinin eksik ödemeleri nedeniyle emekçilerin mağdur edildiği, internet konusunda kişilerin pek çoğunun başkalarının yardımına muhtaç olduğu bir süreçte uygulanmaya konması son derece yanlıştır.” açıklamasında bulundu.
 
 
 
Kişisel bilgilerin giderek tek elde toplandığı, bu bilgilere ulaşmanın son derece kolaylaştığı, sağlık bilgilerinin sigorta şirketlerinin elinde dolaştığı bir dönemde, kişilerin sosyal güvenlik alanındaki sorunlarını izlemeleri açısından kolaylaştırıcı bir uygulamanın, bu biçimde zorlaştırılması, eziyet haline getirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Başkan Güleryüz açıklamasını şöyle sürdürdü: ”TüıK 2010 yılı Nisan ayı içerisinde gerçekleştirilen Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre hanelerin yalnızca %41,6’sı ınternet erişim imkânına sahiptir. Yine Araştırma sonuçlarına göre 16-74 yaş grubundaki bireylerde internet kullanım oranları sırasıyla erkeklerde %51,8, kadınlarda %31,7’dir. ınternet kullanımı ücretli ve maaşlı çalışanlarda %60,5’dir. ışsizlerde ise  %48,2’dir. Bu oranın emekliler açısından son derece düşük olduğunu tahmin etmek mümkündür.
 
 
Dolayısı ile böyle bir sisteme geçmenin altyapısı hazır olmadığı gibi, uygulama insanları postane kuyruklarına mahkûm edecektir. Mevcutta e-devlet şifresi kullanımının çok az olduğu, pek çok kişinin süreç hakkında bilgilendirmediği düşünüldüğünde, doğacak mağduriyetlerin sorumlusu, uygulamayı yaygınlaştıracak herhangi bir düzenlemeye başvurmadan konuyu hayata geçiren anlayıştır.
 
 
 
Bilindiği gibi E-Devlet şifresini PTT’ye şahsen gidip ilk defa aldığınızda PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu anlayış nedeniyle milyonlarca, ücretli, emekli, dul ve yetim mağdur edilmiştir.
 
 
SOSYAL GüVENLıKTE şıFRELı ERışıM, KışıLERıN TALEBıNE BIRAKILMALIDIR
 
Bu nedenle Konfederasyonumuz DıSK, Kişisel bilgilerin tek elde toplanmasının ve ilgili, ilgisiz kurumlarla paylaşılmasının sakıncalarına dikkat çekmektedir.Gerekli altyapı hazırlanmadığı, internet hizmetlerinden faydalanmada başkalarına bağımlı olanların sayısının son derece fazla olduğu bu koşullarda, böyle bir girişimde bulunmanın mağduriyetler yaratacağına dikkat çekmektedir.
 
 
Kişilerin e-devlet şifrelerini almak için postanelere yönlendirilmesini ve bu hizmet karşılığında bedel ödemek zorunda bırakılmalarını doğru bulmamaktadır.Mağduriyetin giderilmesi için, sosyal güvenlik bilgilerine şifreli erişim talep edenler için uygulanmalı, ancak böyle bir talebi olmayanlar için önceki uygulama devam ettirilmelidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir