İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

E- tahsilat devri başladı…

Hatay Vergi Dairesi Başkanı Fehmi Günay, Gelir ıdaresi Başkanlığı ile Bankalar arasında “e-tahsilat sisteminin kurulduğunu bildirdi. Günay, yazılı açıklamasında, bankalar tarafından vergi daireleri adına yapılan tahsilatların, Elektronik Banka Tahsilatları ışleme Sistemi (EBTıS) aracılığıyla tahsilatın yapıldığını, ertesi günü Gelir ıdaresi Başkanlığı Bilgi ışlem Merkezine aktarıldığını ifade etti.
 
 
Tahsilatlara ait vergi tahsil alındıları günlük icmal cetvelleri ve tahsilatın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına aktarılmasına ilişkin belgelerin ise protokolde belirlenen sürelerde banka şubeleri tarafından ilgili vergi dairelerine gönderildiğini belirten Günay, şöyle devam etti: “Tahsilatların mükellef hesaplarına işlenmesi bu süreçlerin sonunda gerçekleştirilmektedir. Bankaların, mükelleflerin tahakkuk, borç bilgilerini sorgulayarak tahsilât yapması ve tahsilatların mükellef hesaplarına anında işlenmesini sağlayacak şekilde Gelir ıdaresi Başkanlığı ile Bankalar arasında e-tahsilat sistemi kurulmuştur. Bu sistem ile bankaların hatasız tahsilat yapması ve yapılan tahsilatların mükellef hesaplarına işlenmesindeki gecikmenin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
 
 
E-tahsilat sistemine dahil bankalar bu kapsamda 2 Aralık 2009 tarihinden itibaren tahsilat yapabilmektedir. Bu sistem ile bankaların hatasız tahsilât yapması ve yapılan tahsilâtların mükellef hesaplarına işlenmesindeki gecikmenin ortadan kaldırılması amaçlanmış olup, böylece bankalarca tahsilat yapıldığı anda tahsilat Gelir ıdaresi Başkanlığı Bilgi ışlem Merkezine ve eş zamanlı olarakta mükellef hesaplarına işlenecektir. Sistemin uygulamaya başlaması ile birlikte bankalar aracılığı ile kısmi tahsilâtta yapılabilecektir. Mükelleflerimizin bankalar aracılığı ile yapmış oldukları ödemelerde kendilerine verilen tahsil alındılarında T.C. Kimlik ve sicil numaralarının ve yapılan tahsilâtın türünün doğruluğunu kontrol etmeleri önem arz etmektedir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir