İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eczacılar Bugün Kepenk ındiriyor…

Antakya’da faaliyet gösteren eczacılar, Sosyal Güvenlik Kurumu binası (SGK) önünde eylem yaparak, eczanelerinin anahtarlarını kaldırıma attılar. Türk Eczacıları Birliği’nin (TEB) ilaç sektöründe uygulanan yeni düzenlemeyi protesto etmek amacıyla 4 Aralık’ta düzenleyeceği kepenk kapatma eylemine Hatay’da ki eczacıların da katılacağı açıklandı.
Sağlık harcamalarının onlarca milyarlar TL’ye ulaşması üzerine harekete geçen hükümet, hatırlanacağı üzere acil tasarruf önlemleri adı altında özellikle gereksiz muayene olma ve ilaç alımını engellemek için muayene katılım paylarını ile ilaç fiyatlarını yeniden düzenlemişti. Sağlık harcamalarında düşüşü ön gören uygulamayı yaşama geçirmeye çalışan hükümetin bu eylem ile birlikte iyice zora gireceği gözleniyor.
Bugün tüm Türkiye’de olduğu gibi Antakya’da da eczanelerin kepenk kapatacağını anlatan Türk Eczacıları Birliği Hatay şube Başkanı Mehmet Gönenç, “Hatay’da eczacılar olarak biz de kepenk kapatacağız. Fakat şu kritik dönemde hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Nöbetçi arkadaşlarımız hizmet verecek. Bizim tepkimiz halkımıza değil. Eczacılar büyük sıkıntı yaşıyor. Sağlıkta israfa karşıyız, ama sağlıkta akılcı olmayan tasarruf ada karşıyız. Tasarruf adı altında hastalarımızın muayene ücreti, fark ücreti, mükerrer ücret ödemesini adil bulmuyoruz. Sosyal devlete ait bir olgu olarak görmüyoruz. Bizler ilaç fiyat düşüşüne karşı değiliz ama düşüşün bedelini hastalarımız ve eczanelerimizin ödemesine karşıyız” dedi.
SGK öNEMSEMıYOR…
Gönenç açıklamasına devamla, SGK’nın hekimin yazdığı, eczacıların verdiği, hastanın kullandığı reçetenin bedelini eczacı ve hastaya ödettirmeye çalıştığını söyledi. Bunun adaletsiz bir uygulama olduğunun altını çizerek konuşmasını sürdüren Gönenç, “ışte bu SGK, tüm ilaçları aynı torbaya koyarak, en ucuzunu seç yoksa parasını ödersin diyor, ilaçta tombala çektiriyor. ışte Bu SGK eczanelerimizin kapanmasını önemsemiyor. ışte bu SGK hasta sağlığına vergilerimizden ödediği bedele, ‘bütçe açığı’ diyor. Sonra da ‘çok açık verdim’ diye hastalarımızın muayene ücretini artırıyor. Birinci basamağa bile muayene ücreti koyuyor. Bizi de devletin kasası yapmaya çalışıyor” dedi. Eczacılar daha sonra SGK önüne anahtarlarını bırakarak eyleme son verdiler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir