İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eczacılar Zor Durumda…

Sağlık Uygulama Tebliği’ nde yapılan değişikliğin, neredeyse bütün ilaçların fiyatlarının yüzde 40’ a kadar düşmesine neden olacağının ortaya çıkması Eczanelerde sarsıntı yarattı. Stok yapmaktan geri adım atan Eczacılar, Eczanelerde tükenen ilaçların yerine yenisini kutu ile alması hastaları perişan ediyor.
Hastaların hemen her başvurusuna “şu an bu ilaçtan elimizde yok. Ancak sipariş veririz” şeklindeki ifadelerin ilaçların yüzde 40 oranında ucuzlayacak olması nedeniyle fazla alım yapılmamasından kaynaklı olduğu ortaya çıktı.
 
ılaçlarda Fiyat Düşüşü… Eczacılar, ilaçlardaki karlılık oranının zaten çok düşük olduğunu belirterek, tepkilerini şöyle dile getiriyor “Değişiklikle birlikte neredeyse bütün ilaçlarda yüzde 40’ a varan bir fiyat düşüşü yaşanacak. Bunu Türkiye’ deki 24 bin eczanenin karşılayabilmesi mümkün değil. Kira ve personel giderleri son yıllarda çok arttı. önümüzdeki süreçte eczacıları çok sıkıntılı günler bekliyor.” dediler. ılaç sektörünün bu büyüklükte fiyat düşüşünü kaldıramayacağını, sektörün zaten çok zor durumda olduğunu, yüksek fiyat düşüşlerinin büyük hasarlar oluşturacağını savunan Eczacılar, “Bu değişiklik, çok sayıda eczanenin kapanmasına neden olacaktır. Yakın gelecekte kronik hastalıklarda ve hayati öneme sahip bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların üretilememesi veya işal edilememesi gibi bir tehlikeyle karşı karşıya kalabiliriz.Bu yeni fiyat düşüşleriyle birlikte eczacıların stoklarındaki ilaçlar devlet tarafından bedelsiz olarak kamulaştırılmıştır. Zararımız büyük. Biz düşük fiyata karşı değiliz. Eczacıların ve vatandaşın mağdur edilmesine karşıyız” dediler.
 
10 bin eczane kapanma riskiyle karşı karşıya…Eczane ciroları yüzde 20’ lere varan oranlarda düşecek. 10 bin eczane kapanma riskiyle karşı karşıya kalacak. Tedirgin ortam nedeniyle kredileri geri çağrılan eczane sayısı artacak. Maliyetlerin kurtarılamaması nedeniyle yabancı ilaç üreticilerinin işalat ya da üretimlerini durdurma riski var. Vatandaşın ve devletin ilaç faturası düşecek. Ancak iskontoları karşılayamayan eczanelerin kapanması ya da bazı ilaç firmalarının piyasadan çekilmesi durumunda vatandaşın ilaca erişimi sekteye uğrayabilecek.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir