İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eczaneler Zor Durumda…

Yeni düzenleme ile birlikte Eczacıların yanı sıra hastalarında zor durumda kalarak birçok eczanenin kapısına kilit vuracağı yönündeki haberimizi doğrulayan açıklama dün Eczacılar Odası Başkanı Mehmet Gönenç’ten geldi. Gönenç AGC binasında yaptığı basın açıklamasında, “Eczanelerimize gelen vatandaşlarımız, son zamanlardaki düzenlemeler sonucunda ilaca erişimde büyük zorluklar yaşıyorlar.
 
Geçimini bile zor sağlayanlar, bu ülkenin yoksulları ve yoksullaştırılmakta olanları sürekli zamlanan muayene ücreti ödemek zorunda bırakılıyor, prim borcu nedeniyle ilaçlarını alamıyor. Ya da birikmiş muayene ücretini ödeyemedikleri için ilaçlarını alamadan eczanelerden ayrılıyorlar” dedi. 4 Aralık 2009 günü yürürlüğe girecek olan düzenlemeye tepki gösteren Eczacılar, düzenleme ile birlikte Türkiye genlinde 7 bin civarında eczanenin kapanacağına dikkat çektiler. Mali tedbirler kapsamında uyulamaya girecek olan düzenleme ile ilgili yapılan açıklama şöyle devam etti: ”4 Aralık’ta mali tedbirler başlayacak, bunun bedeli hastanın ve eczacının sırtına yıkılacak olursa ilk elden 3000 eczane, yılsonuna kadar 7000 eczane kapanacak.
 
Bunu herkes biliyor. Ama anlaşılan kamu Türkiye’deki eczanelerin üçte birinin kapanmasında, geri kalanların da raflarının boşalmasında bir sakınca görmüyor. Bizlerse bunda bir sakınca, hem de ciddi bir sakınca gören tarafız. Sadece eczaneler açısından değil, halkın sağlığa ulaşmasının biraz daha zorlaşacak olması nedeniyle, ilaçta tasarrufun bedelini ilaç alanında hangi aktörler büyüyorsa onlar ödesin diyoruz” dediler.
 
 
YAşATMAK ıçıN öNCE YAşAMAKEczacılar Odası Başkanı Mehmet Gönenç yaşatmak için öncelikle yaşayabilmenin gerekli olduğuna dikkat çektiği açıklamasında mali tedbirler çerçevesinde ki uygulamanın sonuçlarını şöyle açıkladı: “Birincisi, kapanacak eczanelerimizin 3.000’i tek eczane olarak ilçe, belde ve mahallelerde hizmet veriyor. Buralarda yaşayan kişiler ilaçlarını almak için başka bir ilçeye ya da köye gitmek zorunda kalacaklar. ıkincisi var olan eczaneler raflarında ilaç bulunamayacak kadar eriyecek, dolayısıyla hastalarımız da bu ilaçları bulabilmek için eczane, eczane dolaşmak zorunda bırakılacak. üçüncüsü, bu ilk elden kapanacak eczanelerin hepsi, sermayesi olmayan, dayanma gücü zayıf eczaneler olacak. Güçlünün ayakta, zayıfın altta kaldığı bir dönem yaşanacak. Dördüncüsü, bu eczanelerde çalışan insanlar işsiz kalacak. Hepsinden önemlisi, sağlık sistemimize yapılan bu topyekûn saldırıyı hep beraber durdurmazsak bunun arkası gelecek” dedi.
 
 
ECZANELER EYLEMDE OLACAKBu düzenlemeye karşı 4 Aralık Cuma günü eczanelerini bir günlüğüne kapatacaklarını açıklayan Başkan Gönenç, vatandaşları uyararak ilaçlarını o güne kadar almalarını istedi. Gönenç açıklamasında, “Hastalarımızı ve özellikle kronik rahatsızlığı olanları uyarmak istiyoruz. 4 Aralık Cuma gününe kadar ilaçlarınızı eczanelerinizden alınız. Aksi halde, size hizmet vermek için gece gündüz nöbet tutan eczanelerimizi bulamayabilirsiniz. Eğer bunu yapmazsak 4 Aralık’tan sonra eczanelerimiz teker teker kapanacak.
Bizler, bizi yok etmek isteyenlerin bu insafsız tavırlarına daha fazla boyun eğmeyeceğiz. Teker teker kapanmaktansa, 4 Aralık Günü hep birlikte eczanelerimizi kapatacağız. Bu kapatma, bir uyarı mahiyetindedir. Bir yıl sonra meslektaşlarının üçte birini kaybedecek bir meslek örgütünün uyarısıdır. Bu bakımdan, 4 Aralık önümüzdeki dönemin ilk günüdür. Bundan sonra yaşanacak durumun provasıdır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir