İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğitim Kalitesi Artıyor…

1981 yılından bu yana, Türkiye Fizyoterapistler Derneği ile Hacettepe üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile ortak olarak gerçekleştirilen ‘Fizyoterapide Gelişmeler Sempozyumu’nun 13. Antakya’da devam ediyor.

 Bu kapsamda, Antakya’ya gelen Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkanı Dr. Fzt. Bülent Elbasan, Türkiye Fizyoretapistler Derneği’nin, sayısının gün geçtikçe arttığını, amaçlarının, fizyoterapistler arasında iletişim ağı kurmak, meslektaşlarının çalışma koşulları, özlük hakları, görev yetki ve sorumluluklarına yönelik faaliyetlerde bulunmak, bilimsel ve sosyal faaliyetler düzenlenmek olduğunu ve bu amaçla 1969 yılında kurulduğunu söyledi.

 Elbasan, Hatay genelinde Fizyoretapistlik üzerine hasta sayısının net olarak bilinmediğini fakat özellikle eğitim seviyesinin düşük olduğu bölgelerde,i bu oranın oldukça fazla olduğunu söyledi. Günlük yaşantımızdaki yoğun çalışma temposunun ve hareketsiz kalmanın da ortopedik hastalıkları tetiklediğini belirten Elbasan “günlük yaşam koşullarımızda vücudumuzu doğru kullanamıyoruz.

Hareketli olmamız ve sabit durmamamız, ortopedik hastalıkların oluşmasını engeller” dedi. Ortopedik hastalıkların tedavilerinde, eski yöntemlerin artık toplum tarafından da benimsenmediğini ve bunun sevindirici olduğunu belirten Elbasan, ortopedik hastalıkların, fizyoterapistler tarafından tedavi edilmesinin en doğru tedavi yöntemi olduğunu, eski yöntemlerin, hastalarda kalıcı zararlar bırakabileceklerini ifade etti.

 Fizyoterapistler Derneği’nin, 40 yıldır toplum temelli çalışmalara, bilimsel ve sosyal aktivitelere imza attığını belirten Elbasan, Misyon olarak Türkiye fizyoterapistlerinin ulusal ve uluslar arası alanda mesleki söz sahibi olabilmeleri için eğitim kalitesini arttırdıklarını söyledi.

 Etik prensipler içinde, bilimsel veri ve kanıta dayalı fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarının yapılmasını sağlamayı amaç edindiklerini de vurgulayan Elbasan “fizyoterapistlerin toplum sağlığıyla ilgili çalışmalarını teşvik ederek, fizyoterapi mesleğinin hukuksal haklarını koruma ve geliştirmeyi amaçlamıştır.

Vizyon ise Dünyada referans olan bir oda olarak, ulusal sağlık politikalarının geliştirilmesinde yaptırımı olan, ülke genelinde herkesin fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmetinden yararlanabilmesini gerçekleştiren ve fizyoterapistlerin bağımsız olarak mesleklerini uygulama serbestliğine sahip olmalarını sağlamayı hedeflemektedir. Bu misyon çerçevesinde ve vizyonuna ulaşmak için ülkemizdeki ve dünyadaki fizyoterapistlerin birbirleri ile iletişimi, bilgi ve deneyim paylaşımını sağlamak, kaliteli fizyoterapi eğitim ve uygulamalarını desteklemeyi hedeflenmiştir.

Bu hedefleri gerçekleştirmek için pek çok ulusal ve uluslar arası projelere imza atılmış, kurslar planlanmış, ulusal sempozyum ve kongreler düzenlemiş ve hala düzenlemeye devam edilmektedir” diye konuştu. Fizyoterapistlik mesleği ve bu mesleğin kanunu için yıllar önce hocaları tarafından başlatılan çalışmaların sonuna yaklaşıldığını da hatırlatan Elbasan “mesleğimizin ve örgütün giderek güçlendiği, artık “Fizyoretapi ve Fiyoterapist” kelimesinin herkesçe bilindiği günümüzde varlığımızı sürdürmede en temel faktörün bilimsellik olduğu bir gerçektir.

 Bu sebeple gerek kendi içimizdeki dinamikleri korumak gerekse diğer sağlık profesyonelleri ile doğru bir etkileşim kurabilmek için Fizyoretapi ve Fiyoterapistlik üzerine toplantıların arttırılması ve katılımım maksimum düzeye gelmesi gerekmektedir. Katılımın arttırılması yönünde çaba göstermek ise tüm meslektaşların ortak tavrı olmalıdır” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir