İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eğitim temel bir haktır…

Türkiye Gençlik Birliği adına Murat özküçük yaptığı açıklamada, “YOK olma” zamanı gelmiştir. YöK kapatılmalıdır” dedi.
 
 
Ulus Meydanı’ndaki eylemde basın açıklaması yapan Türk Gençlik Birliği adına Murat özküçük, “Yükseköğretimin dümenini elinde tutan YöK, bilim ve üniversite karşıtı faaliyetlerin odağı haline gelmiştir. Yasaları açıkça çiğneyen ve hukuk dışı uygulamaları olağan hale getiren Yusuf Ziya özcan ise, üniversiteleri karartma operasyonunun başındadır.” dedi.
 
 
üniversitelere “türbanlı giriş”, bir kişisel özgürlük sorunu olmadığını, üniversitelerin yapısının kökten değiştirilmek istendiğinin, asıl hedefin; öğrencileri tarikatların ağına düşürmek ve akademiyi Ortaçağ’a hapsetmek olduğunu belirten özküçük açıklamasını şöyle sürdürdü: ”Aklın şeyhe emanet edildiği yerde ise bilim olmaz. Lidere kesin itaat geçerli sayılıyorsa, orda aklın özgürleştirilmesinden söz edilmez. Fetvalar yürürlükte ise, evrensel ilkeler rafa kaldırılmış demektir.
 
 
Oysa üniversitelerde, insanın aklını ve iradesini başkasına devretme özgürlüğü yoktur. Demokrasinin ölçütü, aklın özgürleştirilmesidir. Bu yüzden türbana değil, bilime özgürlük!
 
öZGüR üNıVERSıTEYLE TESFıYE GıRışıMı
 
Demokratik yönetim anlayışının temel bir koşulu vardır. Karar organlarında görev yapacak kişilerin seçiminde, üniversite mensuplarının iradesi esas alınmalıdır. Atama ve yükseltmelerde ise bilimsel liyakat dışında ölçütler kullanılmaz.
 
 
Hâlbuki bugün alenen bir kadrolaşma politikası uygulanıyor. üniversiteler zapt etmek için harekete geçen AKP, YöK eliyle bunu gerçekleştirdiğini göstermekten de çekinmiyor.
 
YUSUF ZıYA NE ış YAPAR?
YöK Başkanı üniversitelerin amaçları doğrultusunda mı çalışıyor? öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap veriliyor mu, sorunlarımıza çözüm bulunuyor mu?
Neden öğrencilerin sorunları değil de AKP’nin toplumun dönüşümü için gerekli bulduğu adımlar konuşuluyor. çünkü Yusuf Ziya AKP’nin eridir, öğrencilerin değil. Yusuf Ziya üniversitelerimizi, büyük firmaların taşeronu haline getirmektedir. Yerleşkeler, şirketlerin atölyeleri veya staj kurumları haline gelmektedir. Eğitim temel bir haktır. Eğitim özelleştirilemez. Bilim ise, satılan bir ürün haline getirilemez. Rantçı bir üniversite yönetici kabul etmiyoruz.
 
KPSS’de yapılan kopya çekme işlemlerinin baş sorumlusu da Yusuf Ziya’dır. öğrencilerin hakları gasp edilmiş, emekleri heba edilmiştir. Bu sistemli tertibi perdeleyen YöK Başkanı, suça ortak olmaktadır.
 
üniversitelerde sivil polis karargâhları kurma girişimi de, yaratmak istediklerini bu “Bilim karşıtı” akademinin güvenliğini sağlamak içindir. Polis kolejlerinde öğrendiklerini, Yusuf Ziya üniversitelere uygulamaktadır.
 
YöK KAPATILSIN! YUSUF ZıYA YARGILANSIN!
 
Bundan böyle üniversiteler, YöK’ün dümen suyunda gitmemelidir. üniversite karşıtı ve öğrencilere karşı faaliyetlerin odağı durumuna gelen YöK, artık çoktan “Yük olmaya” başlamıştır.“YOK olma” zamanı gelmiştir. YöK kapatılmalıdır. Yusuf Ziya özcan’ın sicili de hayli kabarmıştır. Yusuf Ziya’yı başında tutmaya devam etmesi, üniversiteler için küçültücü ve alçaltıcıdır. Yusuf Ziya üniversitenin düşmanıdır, suça sabittir. Yargılanmalıdır.”Eyleminin sonunda, okunan bildiriri vatandaşlara dağıtıldı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir