İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EHDAV yurtdışından konuklar ağırladı…

Ehlibeyt Vakfı Hatay şubesinin geçtiğimiz hafta sonunda Uluslararası alanda önemli konukları vardı. Irak’ın Necep kenti Ehlibeyt ılim Merkezi din alimlerinden bir grup geçtiğimiz Cumartesi günü Antakyaya geldi ve EHDAV’ı ziyaretle söyleşide bulundu.
 
EHDAV şube Başkanı Ali Yeral, Ehlibeyt’in ilim merkezi olarak tanımladığı NECEF’den çok önemli konukları olduğunu hatırlatarak Ehlibeyt’in önemli isimlerini kısa süreli de olsa aralarında görmekten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Heyetin geçtiğimiz hafta ıstanbul’da aynı anda 10.000 kişinin namaz kılabileceği sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirilebileceği Ehlibeyt merkezinin temel atma törenine katılmak üzere ülkemize geldiğini, bu çerçevede Kars, Iğdır, Ankara, çorum, ıstanbul, Adana ve Hatay’a geçtiklerini söyleyen EHDAV Başkanı Ali Yeral, önümüzdeki günlerde Ehlibeyt sevenleri arasında sınırlı kalmayacağına inandığını söyledi.
 
AB üyesi 28 ülke arasında sınır olmadığını hatırlatan Ali Yeral, Türkiye’den Irak’a Suriye’ye bile gidişte zorlandıklarını kaydederken “28 Avrupa ülkesi vatandaşı bir pasaportla ellerini kollarını sallayarak bu ülkeleri rahatça gezebilirken bir Ehlibeyt Irak yada Suriye’ye gitmekte zorlanıyor. ınşallah bu engellemeler, sınırlamalar yakında kalkacak” temennisinde bulundu. Konuk heyet adına konuşan Seyit ızzettin El Hekim, ıstanbul’a Ehlibeyt binası temel atma töreni için geldiklerini ve çerçevede ülkenin bazı illerini gezdiklerini kaydederek Ehlibeyti seven herkese özel sevgi ve saygıları olduğunu kaydetti.

EHDAV’ın Irak’ın Necef kentinden gelen özel konukları ve ünvanları şöyle sıralanıyor: -Seyit ızzettin El Hekim (Seyid Muhammed Sait El Hektimin oğlu)-Büyük Taklid Mercii Ayetullah ozma -Seyid Abdulhüseyin El Gazi (Irak’ın Necef kenti El Hikme Müessesesi genel müdürü) -Seyid Kasım El Musevi-Ayetullah El Hekimin Tallafler temsilcisi(Türkmen) -Ali Salmanlı (ıstanbul-Başak şehir Hz.Abu Talip camii imamı) -Hamit Turan(Caferiler Alevileri yüksek istişare kurulu üyesi-ıstanbul-Halkalı zeynebiye camisi imamı).

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir