İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ekonomik Ağaçlar Kuruyoruz

Orman ve Su ışleri Bakanlığı vatandaşlarımıza katkı sağlayacak ceviz ve badem ormanları oluşturmaya devam ediyor.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Orman ve Su ışleri Bakanlığı tarafından özel ağaçlandırma çalışmaları çerçevesinde başlatılan ağaçlandırma çalışmalarında; uygun orman arazilerinde orman köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın hayat standartlarının yükseltilmesi ve ülkemizin ceviz ve badem üretiminin artırılması hedefleniyor.
 
 
 
Orman ve Su ışleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuyla alakalı yaptığı açıklamada şunları kaydetti:“Orman içi açıklıklar ile bozuk orman alanlarımızın ağaçlandırılması gayesiyle orman alanlarını bedelsiz olarak başlangıçta 49 yıllığına, hazine arazilerini ise 10’ar yıllık dilimler halinde düşük kira bedeli karşılığında vatandaşlarımıza kiralayacağız. Kiralama süresini cevizde 120 yıl, bademde ise 60 yıl olarak belirledik.” 
 
 
 
Ormanları halkın kullanımına açmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bozuk orman alanlarını köy tüzel kişiliklerine ve vatandaşlarımıza 49 yıllığına ceviz ve badem için vereceğiz. Hazineye ait olup da gelir getirici türlerle ağaçlandırılmak istenilen yerler varsa oraları da vatandaşlarımızın istifadesine sunacağız. Bu çerçevede 2011 yılı içinde 43 ilde 180 adet projeyi hayata geçirdik. Netice olarak da 30.000 dekar alanı tahsis ve kiralama usulüyle vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Bakanlık olarak ceviz ve badem gibi ağaç türleri ile yapılan çalışmalar neticesinde elde edilen odun dışı ürünleri, bu sahaların bakımını gerçekleştiren köy tüzel kişiliklerine, tarımsal kalkınma kooperatiflerine ve özellikle yöre halkına çok cüzi bir bedelle vereceğiz.”
 
 
 
Ceviz ve badem fidanlarının dikilmeye başlandığını, bugüne kadar 3000 dekar alanda ceviz fidanlarının dikildiğini belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Uygulamalar yoğun olarak sonbaharda olacak. Bakanlık olarak eylem planları çerçevesinde 2012 yılında 50.000 dekar sahada ceviz ve badem ağaçlandırması yapmayı planlıyoruz. 
 
 
 
2011 ve 2012 yılının ilk döneminde özel ceviz ve badem ağaçlandırmaları için 17.000.000 TL hibe ve kredi desteğinde bulunduk. 5 yıllık bir uygulama süreci olacak olan ceviz ve badem eylem planı neticesinde ülke genelinde 310 bin dekar alanı ceviz badem ile ağaçlandıracağız. Bugünkü durum itibariyle iç tüketimde yaklaşık olarak cevizin %60’ını bademin ise %50’sini işal ediyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde dikilen ağaçların ürün vermesiyle birlikte ceviz ve badem işalatı yapmaya ihtiyacı olmayacaktır.”
 
 
 
Prof. Dr. Veysel Eroğlu, özel ağaçlandırmaya konu edilecek orman arazisi veya sahipli arazi alt sınırının en az 5 dekar,  hazine arazisinin ise en az 20 dekar olacağını belirterek, ormanlık alanlarda gerçek kişilere en fazla 500 dekar saha tahsisi yapıldığını, hazine arazilerinde ise bir müracaatla 3000 dekar sahanın kiralanabileceğini ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir