İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Emekli’ ler zor yaşıyor…

Emekli-Sen Hatay şube Başkanı Meryem Kılıç, emeklilerin yaşam koşullarının giderek ağırlaştığını ileri sürerek, sürecin hep aleyhlerine işlediğini savundu. Kılıç, yazılı açıklamasında, genelde dünyaya özelde ise Türkiye’ye baktığı zaman her şeyin emeğiyle yaşayan milyonların aleyhine işlediğini gördüklerine dikkati çekti. Yaşanmakta olan finans krizinin faturasının da emekçilere çıkarıldığını ifade eden Kılıç, şöyle devam etti: “Bu nedenle milyonlarca insan işini kaybetti. Yıllardan beri dünya da uyguladıkları ekonomik programlarla krize sebep olan IMF ile DB şimdi timsah gözyaşları dökerek imaj tazelemenin peşindedirler.
 
Onun için, bu kuruluşlar 6-7 Ekim tarihlerinde ıstanbul’da yaptıkları yıllık toplantılarda sosyal politikalara vurgu yaptılar. Ancak ne derlerse desinler dünyanın yoksul halkları onları iyi tanıyorlar. Onlar verdikleri kredilerin karşılığında, ülkelere dayattıkları ekonomik programlarla uluslararası sermayenin istemlerine uygun düzenlemeler yaptırarak krize yol açanlardırlar. Türkiye’de yaşayan diğer emekçi kesimler gibi, biz emeklilerin yaşam koşulları da gün geçtikçe ağırlaşıyor. Sahip olduğumuz birçok ekonomik ve sosyal hak, yeni liberal politikalarla elimizden alındı. 1980’li yılların başından itibaren uygulanan bu politika AKP iktidarıyla hız kazandı. Artık sağlık, Sosyal Güvenlik ve eğitim gibi, devlet tarafından tüm yurttaşlara eşit ve parasız verilmesi gereken en temel hizmetler bile özelleştirildi.
 
Asıl amacı sağlıkta özelleştirmeyi hayata geçirmek olan, sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde AKP tarafından çıkarılan ve 1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren SSGSS yasasının getirdiği hak kayıpları uygulama içinde bir, bir ortaya çıkıyor. örneğin; Sağlık hizmeti alırken ödediğimiz katkı payları hızla artıyor. Bundan sonra özel hastanelere SGK’nın belirlediği fiyata ek olarak cebimizden % 70 daha fazla ödeme yapacağız. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi, son günlerde ilaç yazdırıp, eczaneden ilaç almaya giden emeklilerden birikmiş muayene ücreti istenmektedir. Hâlbuki daha önce muayene ücretlerinin emeklilerin aylıklarından kesileceği söylenmişti. Bunun gibi birçok sürprizle karşılaşmamız mümkündür. çünkü Türkiye’yi yönetenler keyfi davranma ve vatandaşa bilgi vermeden onun yaşamıyla ilgili kararlar alıp, yürürlüğe koyma hakkını kendilerinde görüyorlar.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir