İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En Anlamlı Ödül….

    TBMM üstün Hizmet ödülü`nü alan Hataylı hayırsever Bedii Sabuncu, yaptırdığı 5 okul ve sayısız dersliğin yanı sıra tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfına bağışladığı gerekçesiyle aldığı ödülün şimdiye kadar verilenlerin en anlamlısı olduğunu söyledi.
 
       Hatay`ın Samandağ ilçesine bağlı Batıayaz köyünde oturan Sabuncu (82), yaptığı açıklamada, eğitime büyük önem verdiğini belirterek, 1989 yılından bu yana sürekli okul yaptırmaya ve eğitimle ilgili eksiklikleri gidermeye çalıştığını söyledi.
 
             Eğitime desteğinin devam edebilmesi için sağlıklı olması gerektiğini belirten ve bu nedenle sürekli yüzdüğünü, spor yaptığını, dengeli beslendiğini vurgulayan Sabuncu, daima geleceği düşündüğünü kaydetti.
 
     ıstanbul üniversitesi ıktisat Fakültesi`nden mezun olduktan sonra Hatay, Antalya ve ıstanbul`da çeşitli işlerde çalıştığını ve birikim elde ettiğini ifade eden Sabuncu, şöyle devam etti: “Artık ülkem için bir şeyler yapma sıram gelmişti. Ben de ülkenin geleceği için en önemli konu olan eğitime katkı sağlamaya karar verdim.
 
    1989 yılında kolları sıvadım. Derslik yapımıyla başladığım hayır işinde bugüne kadar 5 okul, çok sayıda derslik ile spor salonu ve öğrenci yurdu yaptırdım. Eğitime açılan okullarımın da hepsini sık sık ziyaret ederek eksikliklerini gideriyorum.
 
     1994 yılında eğitime hizmetlerinin kalıcı olması için, ıstanbul boğazdaki yalım da dahil tüm mal varlığımı Türk Eğitim Vakfı`na  bağışladım. ölümümden sonra da eğitime katkım devam edecek. Gelirimin yüzde 20`si TEV bünyesinde kurulan Bedii Sabuncu Vakfına, kalanı ise bugüne kadar eğitime kazandırdığım okullara aktarılacak”
 
Asla  dilenciye para vermem…

     “Asla bir dilenciye para vermem” diyen Sabuncu, yaptırdığı okullar ve öğrencilere verdiği bursların kendini rahatlattığını vurgulayarak, “Ferdi yardım yapmayı uygun bulmuyorum. Bu istismar ediliyor. Topluma yararlı ve kalıcı hizmetler vermek gerekir” dedi.
 
        Bazı kişilerin kendisini sık sık rahatsız ettiğini ve yardım talebinde bulunduğunu belirten Sabuncu, ancak bunlara karşılık vermediğini söyledi. Yaptırdığı okullardaki öğrencilerin sık sık kendisini ziyaret ettiğini ifade eden Sabuncu, “Bugüne kadar hiç evlenmedim ama, yaptırdığım okullarda öğrenim gören yaklaşık 4 bin çocuğum olduğu için çok mutluyum” diye konuştu.
 
         ımkanı olan herkesin eğitime yardımcı olması gerektiğini vurgulayan Sabuncu, devletin eğitime para yetiştiremediğini, bu konuda hayırseverlerin katkısına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
 
         Güneysöğüt beldesinde bulunan ilköğretim okuluna ek derslik inşaatının devam ettiğini hatırlatan ve hedefinin ölmeden önce bir okul daha yaptırmak olduğunu kaydeden Sabuncu, bunun için Hatay`ın Yayladağı ilçesinde Kız Teknik Okulu açmayı hedeflediğini, kız çocuklarının eğitimine büyük önem verdiğini anlattı.
 
        TBMM üstün Hizmet ödülü almaktan büyük gurur duyduğunu belirten Sabuncu, “Beni bu ödüle aday gösteren herkese çok teşekkür ediyorum. Bugüne kadar sayısız ödül aldım. Ancak hiç bu kadar mutlu olmamıştım” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.