İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelliler Engel Tanımıyor…

Yılda bir kez de olsa hatırlanmak onları mutlu etti. Engelliler verdikleri mesajda, sorunlarına çözüm üretilmesini ve önlerindeki engellerin kaldırılması taleplerini yinelediler. Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, engellilere karşı yüksek bir anlayış gösterilmesinin ahlaki bir zorunluluk olduğunu söyledi. “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla Sosyal Hizmetler ıl Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikte, Vali Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, ıl Emniyet Müdürü Sezai Kalyoncu, Sosyal Hizmetler ıl Müdür Vekili Sabahattin Büyüktelli ve diğer protokol üyeleri, engellilerle birlikte Vali ürgen Alanı’ndan Atatürk Anıtı’na kadar belediye bandosu eşliğinde yürüdüler.
 
Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu, istiklal marşının okunmasının ardından çelenkler sunuldu ve buradaki tören sonrası Belediye Parkına geçilerek, etkinliklere burada devam edildi. Lekesiz, yaptığı konuşmada, gelişmekte olan toplumların nüfusunun yüzde 12’sini engellilerin teşkil ettiğini söyledi. Türkiye’de 7-8 aileden birinde bir veya iki engelli bulunduğuna dikkati çeken Lekesiz, şöyle konuştu: “Bu da 30 milyonu ilgilendiren bir hadise demektir. Son dönemlerde devletimiz engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak yeni mevzuatlar gerçekleştirdi. Ama yeterli midir? Elbette değil. Ama başta sivil toplum kuruluşları olmak üzere tüm gönüllü kuruluşlara, temsilcilere önemli görevler düşmektedir. ılgiyi biraz daha arttırmalıyız. Ayrıca, engellilere karşı yüksek bir anlayış gösterilmesi ahlaki bir zorunluluktur.”
 
 
BüYüKTELLı: 8 bin 250 engelliye bakım ücreti ödenmektedir…
Sosyal Hizmetler ıl Müdür Vekili Büyüktelli ise ülkede 8,5 milyon engelli bulunduğunu ifade ederek, “Müdürlüğümüzce ilimizde bulunan bakıma muhtaç 8 bin 250 engelliye bakım ücreti ödenmektedir. ülkemiz genelinde bu rakama ulaşan 41. il olmanın gururunu yaşıyoruz. Engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelebilmeleri amacıyla, devletimizin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarımızın gösterdiği özverili çabalar, geleceğe ilişkin umudumuzu arttırmaktadır” dedi. Konuşmaların ardından engelli çocukların hazırladığı gösteriler ilgiyle izlendi.
 
SAVAş: Eğitimle Bütün Sorunları çözeceğiz…
Belediye Başkanı Savaş da “Dünya Engelliler Günü”nün aynı zamanda birbirimizi uyarma günü olduğunu belirterek, “Eğitimle bütün sorunları çözeceğimize inanıyorum. Yeni engellerle karşılaşmamak için evlilik öncesi mutlaka çiftlerin kan bağını araştırmaları, doğum öncesi ve sonrası da yapılacak tıbbi deneylerle engelli çocukların önüne geçilmeli. Bunu da ancak eğitim seviyesiyle aşabiliriz” diye konuştu.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.