İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engellilere Tekerlekli Sandalye…

      Engelliler Hatay Bölge Sorumlusu Derhan Daraoğlu, Engellilere tekerlekli sandalye temin edebilmek amacıyla kampanya başlattıklarını açıkladı.
 
 
Daraoğlu kampanya hakkında bilgi verirken, kampanyanın her türlü plastik kapağı biriktirip teslim etmekle gerçekleşeceğini söyledi.
 
Daraoğlu, kampanyanın ayrıntılarını da şöyle anlattı; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Antakya’da da insanlar plastik kapak topluyor. Sizin de en yakın zamanda biriktirmenizi tavsiye ederim. Türkiye’de çok engelli var ve çoğunun tekerlekli sandalyesi yok, bu yüzden hadi biz onlara yardım edelim. Tekerlekli sandalye için 250 kg kapak gerekiyor ama 250 kg biriktirmeyip biriktirdiğiniz kadar da verebilirsiniz.
 
Bu kapaklar 31.12.2010 gününe kadar bir yerde birleşip tartılıyor ve tekerlekli sandalye alınıyor. Yolda yürüyorsunuz, bir pet şişe gördünüz (markası kesinlikle önemli değil herhangi bir marka olabilir) lütfen eğilin ve kapağını alın. Evinizde bir torbaya doldurun. 100 tane 50 tane 500 tane ne kadar olursa olsun bir engelliyi mutlu etmiş olacaksınız. çorbada sizin de tuzunuz olsun. Ve şunu da unutmayalım: Yaşayan her canlı, şüphe yok ki yeri, zamanı ve mekânı belli olmayan bir engelli adayıdır.
 
 Ayrıca plastik kapakları toplayarak yalnızca engelli vatandaşlara sahip çıkmış olmayacağız, doğada 400 yıl gibi uzun bir sürede yok olan plastik kapakları geri dönüşüme kazandırmakla çevresel bir projeye de imza atmış olacağız. Toplumumuzun kanayan bir yarası olan engellilerimize yardım edip, engelleri aşmasında yardımcı olmak adına; herkesi toplayabildiği kadarıyla plastik kapak toplayarak, şehrin muhtelif yerlerine koyulan kutulara bırakarak kampanyaya gereken desteği vermeye davet ediyorum. Belediyeye, okullara, dershanelere, restaurantlara, çay bahçelerine, cafelere ve çeşitli derneklere koyacağımız stantlara plastik kapaklarınızı bırakarak kampanyaya destek sağlayabilirisiniz.
 
 
Hemen çoğumuzun ailesinde, çevresinde, mahallesinde bir engelli vardır. Engelli olması gayet normaldir; ama önemli olan bizim ne kadar engellilere yardımcı olduğumuzdur. üzerimize düşen görevleri ne kadarını yerine getirdiğimizdir. Hangimiz yolda gördüğümüz bir engelliyi görmezlikten gelmiyoruz. Hangimiz bir engellimizin koluna girerek karşıya geçiriyoruz veya gideceği yere kadar refaket ediyoruz.
 
 
ışte tam bu bağlamda; belki de üzerine düşeni en güzel şekilde yapan, yapmaya çalışan, yapmaya çalışana öncülük, rehberlik eden biri ve birileri var. Birçok engelli parasızlıktan ihtiyacı olan tekerlekli sandalyeyi alamıyor, dışarı çıkamıyor, deniz kenarına gidip martıların denizin üzerinde nasıl süzüldüklerine şahit olamıyor. Bütün gün evde kalıyor. Onların durumu çok zor. Bizler üç gün evden çıkmadığımızda nasıl sıkıntı içerisinde oluyoruz oysaki onların hayatları bu. Uzun zaman önce boş sigara paketi ile kampanya vardı çok ilgi görmemişti. şimdi ise bu kampanya plastik kapaklar üzerine.
 
PEKı NEDEN PLASTıK KAPAK? Herkesin kullandığı ambalajlarda bulunduğundan ve kolay toplanabildiği için plastik kapaklar tercih edilmiştir. çoğu gönüllü soruyor bana neden plastik şişe toplamıyoruz da plastik kapak topluyoruz diye. şöyle bir örnek vermek istiyorum, bir çuvala yaklaşık olarak 300 adet plastik şişe sığarken aynı çuvala 3000 adet plastik kapak sığar.Hangi Kapaklar Kampanya Kapsamında?: Yalnızca plastik kapak olması yeterlidir. Rengi ve büyüklüğü önemli değil.
 
Bu kapsamda bize destek veren vatandaşlarımızın arasında olmanız için tek yapmanız gereken plastik kapakları toplayıp bizlere ulaştırmaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir