İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Erdoğan, Azerbaycan Yolcusu…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kafkasya’daki gelişmeler kapsamındaki temaslar çerçevesinde 13 Mayıs’ta Azerbaycan’ı ziyaret edeceği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, 16 Mayıs’ta da Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in davetlisi olarak bu ülkeye gidecek.
 
 
Rusya başbakanlığından yapılan açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs’ta Rusya Federasyonu’na kısa bir iş ziyareti yapacağı belirtildi. Ziyaret davetinin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in isteği üzerine yapıldığı açıklandı. Günlerdir konuşulan ziyaretin takvimi böylece Moskova tarafından da onaylanmış oldu. Türk kaynakları Erdoğan’ın ziyaretinin Rusya’nın Karadeniz şehri Soçi’de gerçekleşeceğini belirtti.
 
 
Türkiye’nin Ermenistan’la ilişkileri normalleştirme çerçevesinde belirlediği ‘yol haritası’ programı, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Yukarı Karabağ sorunu ve Kafkaslardaki son gelişmeler ziyaretin ana gündeminde olacak. Erdoğan’ın Rusya ziyaretinden önce Azerbaycan’a gidecek olması da, Erdoğan-Putin görüşmesinin ana gündeminin Kafkaslar olacağını gösteriyor.
 
 
Erdoğan’ın ziyaretinde enerji konusu da gündemde olacak. Rusya’nın Mersin-Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral ihalesi ile ilgili verdiği teklife Ankara henüz cevap vermedi. Rusya nükleer enerji ajansı Rosatom Genel Müdürü Sergey Kriyenko Türkiye’nin cevabını ay sonuna kadar alacaklarını açıklamıştı. Türkiye’de gerçekleşen kabine değişikliğinin ardından Moskova’nın beklediği kararın verilmesi bekleniyor.
 
 
Güney Akım ve Nabucco doğalgaz boru hatları projeleri nedeni ile rekabet yaşayan iki ülke Mavi Akım-2’yi yeniden canlandıracak. Gazprom Başkanı Aleksey Miller geçen ay Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Putin’le bir araya gelmiş, doğalgaz ulaşım yollarının çeşitlenmesi ve ısrail’in ek doğalgaz talebini müzakere etmişti. Miller Putin’e Ankara’nın Mavi Akım-2’ye destek verdiğini iletmişti. şimdi Erdoğan-Putin zirvesinde konunun projelendirmesi ile ilgili bir kez daha mutabakat sağlanması bekleniyor. Moskova-Ankara hattında soğuk rüzgarların esmesine neden olan gümrük konusu da masada olacak.
 
 
(CıHAN)

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir