İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ergin tır şöförlerini ziyaret etti…

Cilvegözü sınır kapısına giden Ergin, çadır kuran tır sürücülerini ziyaret etti. Ergin, hükümet nezdinde yapılan girişimlerin hangi aşamada ve neler olduğunu açıkça dile getirdi.

 

 
Adalet eski Bakanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Suriye’nin Türk sürücülere uyguladığı ‘akaryakıt farkı’ sorununun çözülmesi konusunda Suriyelilerle görüşme halinde olduklarını söyleyerek, “Bu hadise çıktı çıkalı yoğun bir temas var, ancak karşıda ciddi bir muhatap bulmada zorluk çekiliyor” dedi.
 Adalet eski Bakanı ve Hatay Milletvekili Sadullah Ergin, Ak Parti Hatay milletvekili Fevzi şanverdi, Ak Parti ıl Başkanı ısmail Kimyeci, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin şanverdi ile çok sayıda partili, Cilvegözü Sınır Kapısı önünde akaryakıt farkı uygulamasını protesto ederek kontak kapatma eylemini sürdüren ve çadır kuran tır sürücülerini ziyaret ettiler.

 

Manzaranın hiç hoş olmadığını, sürücülerin bu şekilde beklediğini ifade eden Ergin, konuyla ilgili bakanlıkların, büyükelçilerin ve konsoloslukların Suriyeli yetkililerle temas halinde olduğunu söyledi.
Başbakanın konuyu Suriye devlet başkanına aktardığını ve bu konuda bakanlar kurulunun toplandığını vurgulayan Ergin, şöyle devam etti: “şu an Suriye’deki tabloyu biliyorsunuz. Bu hadise çıktı çıkalı yoğun bir temas var. Ancak karşıda ciddi bir muhatap bulmada zorluk çekiliyor. Bugün cuma, dün geceden beri temas kurulmaya çalışılıyor. Suriye’de telefon hatları dahil her şey kapatılmış durumda. ıletişim yok. Yüz yüze görüşme için büyükelçimiz orada”.

 

Ankara’da Dışişleri ve Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinin gerekli girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Ergin, “Ancak iletişim noktasında bugün (Cuma) Suriye’de olaylar çıkabileceği endişesiyle, Suriye genelinde telefon hatları kesilmiş durumda. Akaryakıt farkı uygulamasının düzeltilmesi için üst düzeyde temaslara devam ediliyor” diye konuştu.

 

Suriye’nin kendi içerisinde sıkıntısının bulunması, hadiselerle boğuşması nedeniyle, muhatap bulmakta, resmi bir cevap almakta zorlandıklarını dile getiren Ergin, bu konuda sakin ve sabırlı davranılmasını istedi.ıhracatın baltalandığını, nakliye sektörünün sıkıntı yaşadığını vurgulayan Ergin, ülkenin önemli bir kayıp içerisinde olduğunu kaydetti.

 

Bir hasta evinde, hasta üzerinden siyaset yapılmayacağını ifade eden Ergin, bunu ne kendisinin yapacağını, ne de başkasının yapmasına müsaade edeceğini söyledi.Ergin, nakliyecilerle burada yaptığı görüşmenin ardından, onların temsilcilerini de yanına alarak, Cilvegözü Gümrük Kapısında Kaymakam Yusuf Güler ve Halep Başkonsolosu Adnan Keçeci ile bir araya geldi.Basına kapalı olarak yapılan görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yapan Ergin, sorunun bir an önce çözülmesi için herkesin çalıştığını kaydetti.

 

şoförlerin Suriye’den aldığı akaryakıtın farkını ödemeyi kabul ettiğini belirten Ergin, ama bunun dışında haksız talep olduğunu düşündükleri farkı ödemeyi istemediklerini söyledi. Ergin, kısa süre içerisinde netice alınacağına inandığını belirtti.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir