İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ergin’den taziye ziyaretleri…

Bakan Sadullah Ergin, öldürülen Episkopos Vekili Padovese ıçin ıskenderun Katolik Kilisesi’ne taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Ergin ve beraberindekileri, ızmir Katolik Kilisesi Başpiskoposu Ruggero Franceschini, Padovese’nin sekreteri Leonora de Stefano ve ıskenderun Ruhani Lideri Josef Petrila, Episkopos yardımcısı John Ferhat Sadrattin karşıladı.

Kilisenin salonunda ağırlanan Bakan Ergin ve beraberindekilerin arasında bulunan Ruggero Franceschini, bir anda dengesini kaybetti. Yere düşmek üzere olan Franceschini’yi Vali Celalettin Lekesiz ile koruması yakaladı. Düşmekten kurtulan Franceschini, Vali Lekesiz’e teşekkür etti.
Bakan Ergin, son bir haftada Hatay’da çok üzücü olaylar yaşandığını belirterek: “Gerçekten büyük üzüntü yaşadık. Hem kilisenin yetkililerine, hem cemaatine üzüntülerini paylaşmak, taziyelerimi bildirmek üzere ziyarete geldik. Ben kilisenin hem yetkililerine, hem Katolik cemaatine tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Acıları kendi acımızdır. Acılarını paylaşıyorum.” dedi.

Yaşam hakkının en kutsal hak olduğunun altını çizen Bakan Ergin: “ınsan yaşamına dönük yapılan saldırıların tamamı hangi gerekçeyle olursa olsun insanlık hep birlikte karşı durmalıdır. Gerek terörist saldırı olsun, gerek bireysel saldırı olsun, gerekse devlet destekli olsun, tamamına karşı çıkabilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Burada görev yaparken elim bir Hadise sonucu hayatını kaybeden din adamına Allah’tan rahmet diliyorum. Onun sevenlerine, kilise camiasına başsağlığı diliyorum.” diye konuştu.

Hatay’ın yüzlerce yıldır değişik dinlerin mezheplerin, inançların güçlü bir kardeşlik içerisinde huzur içerisinde yaşadığı bir bölge olduğunu vurgulayan Bakan Ergin, şunları kaydetti:
“Bu bölgemizdeki huzur, barış ve kardeşlik ortamını hiçbir şer gücün, fitne tohumunun bozmasına müsaade etmeyeceğiz. Bir mücadele veriyoruz, vereceğiz. Bu toprakları gelecek nesillere huzur içerisinde yaşanan bir ilimiz, yerleşim yerimiz olarak devretmek en büyük görevimiz.”
ızmir Katolik Kilisesi Başpiskoposu Ruggero Franceschini de: “Sayın Bakanın bize teşrifleri bizleri mutlu etmiştir. Acımızı bizimle paylaşmıştır ve bu günlerde taziyeye gelenler de bizim bu acılarımızı hafifletmiştir.” dedi.

Kilise’den ayrılan Bakan Ergin, ıskenderun’da hain terör saldırısı sonucu yaralanan askerleri tedavi gördükleri devlet hastanesinde ziyaret etti, ardından Deniz üs Komutanlığı’na geçti ve Tuğamiral Turgay Erdağ’a başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Bakan Ergin, son olarak Gazze’ye yardım götüren Mavi Marmara Gemisi’nde ısrail askerlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybeden Cengiz Akyüz’ün evinin önündeki taziye çadırını ziyaret etti. Kalabalık bir vatandaş topluluğunun karşıladığı Bakan Ergin, Gazze’ye yardım götüren gemide bulunan ıskenderun ınsani Yardım Derneği Başkanı Zekeriya Kanat, Cengiz Akyüz’ün oğlu Furkan ile de kucaklaştı. Bakan Ergin ile beraberindekiler, ziyarette bir süre Kur’an-ı Kerim dinleyip, dua etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir