İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eryılmaz Başbakan’a Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Soru önergesinde, Ulusal basın yayın organlarında Hakkâri Yüksekova ilçesinde yapılmakta olan Havaalanı inşaatının durduğu yönünde iddiaların yer aldığını belirten CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, ınşaatın durma gerekçesinin de terör örgütü PKK’nın dağıttığı bildiriler sonucu havaalanının askeri amaçlı kullanılacağı,  bu sebeple halka yüklenici müteahhit firmalarla çalışılmaması yönünde uyarılarda bulunulduğu iddialarının yer aldığını ifade etti.
 
 
 
Eryılmaz Soru önergesinde şu ifadelere yer verdi; 
 
 
 
“Bu hususta Yüksekova Kaymakamı” üzeyir Aziz özeren de birkaç günlük Havaalanı inşaatının durduğunu doğrulayan beyanlarda bulunmuş hatta olayın çarpıtıldığı uluslar arası bir havaalanı yapıldığını da ifade ettiği iddia edilmiştir. Bu traji komik beyanatları Proje Müdürü ınşaat Mühendisi Yusuf Karakaya “Bu Havaalanının askeri amaçla kullanılması imkânsız. Tamamen sivil kullanıma dönük bir havaalanı. ısteyen herkes gelip projeyi inceleyebilir” diyerek devam ettirmiştir.
 
 
 
Bu çerçevede;
 
 
 
1-Hakkâri’nin Yüksekova ılçesinde ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin mülki idaresi yaptırım ve söz söyleme hakkını kullanamaz bir noktaya gelmiştir? ılçenin mülki idare amirinin terör örgütü mensuplarının adeta gönlünü edebilmek için hayır öyle değil böyle demek durumunda kalmasını Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin Başbakanı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu tarz açıklamalar yapan Mülki idare amirleri hakkında her hangi bir inceleme yapılması düşünülmekte midir? Bu tarz açıklamalar yasadışı örgütleri kamuoyu nezdinde olduğundan daha güçlü göstermeye hizmet etmez mi?
 
 
 
2-Terör örgütünün Havaalanı inşaatını durdurmaya yönelik dağıttığı bildirilerden ötürü inşaatın durdurulduğu iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır?
 
 
 
3-Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları içinde yapılacak bir kamusal veya Askeri proje için gerek PKK, gerekse projeye karşı çıkan kesimlere karşı ikna turuna mı çıkıyorsunuz? Projeleri mi incelettiriyorsunuz? Bölgede yapılacak kamu yatırımları için çeşitli güçlerle bir yetki devri anlaşmanız mı var?”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir