İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eşdeğer ilaç güvenli etkilidir de…

Hatay Eczacı Odası Başkanı Mehmet Gönenç, herkesin ulaşılabilir, nitelikli ve eşit sağlık hizmeti alma hakkı olduğunu bildirdi. Gönenç, yazılı açıklamasında, bu en temel insan hakkını geliştirmenin, yaygınlaştırmanın ve sürdürmenin de sağlık çalışanlarının görevi olduğuna dikkati çekti. ülke kaynaklarının daha doğru, daha akılcı kullanılması için eşdeğer ilaçlar hakkında farkındalığı artırmaya yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirten Gönenç, şöyle devam etti:
 
“Herkesin ulaşılabilir, nitelikli ve eşit sağlık hizmeti alma hakkı vardır. Eşdeğer ilaç ve dolayısıyla akılcı ilaç kullanımını teşvik etmek, kamuoyunda bu yönde bilinç oluşturmak amacıyla birliğimiz tarafından hazırlanan, Sağlık Bakanlığı’nın da destek verdiği tanıtım kampanyamız, reklam kuşaklarında yayına girecek bilgilendirme ile devam edecektir.”
 
NEDEN EşDEğER ıLAç?
Gönenç, kampanya hakkında bilgi vererek, şunları kaydetti: “çünkü eşdeğer ilaç aynı etkiye sahiptir, aynı derecede güvenlidir ve ekonomiktir. Eşdeğer ilaç, referans ilaçlarla aynı etken maddeye sahip, eşdeğer olduğu bilimsel deneylerle kanıtlanmış, aynı etkinlik, aynı kalite ve aynı güvenilirlikteki ilaca verilen isimdir.
 
Sadece üreticiler, orijinal ilaç için yapılan laboratuar ve klinik araştırmaları tekrarlamak zorunda olmadıkları için, eşdeğer ilaçlar orijinal ilaçlara göre yüzde 20-80 oranında daha ucuzdur. Eşdeğer ilaç kullanımı hem kamunun tasarruf sağlaması, hem de yerli ilaç sanayinin teşvik edilmesi bakımından son derece önemlidir. ülkemizin ilaç harcamasında önemli tasarruf sağlamaktadır. ülkemizde eşdeğer ve akılcı ilaç kullanımı ile yılda 450 milyon $ tasarruf yapılmaktadır. Bu da kamu kaynaklarının rasyonel ilaç kullanılması açısından önemlidir.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir