İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf Açılım ıstiyor…

ESDER Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Hatay şube Başkanı Fahri Serdar öZAL “Türkiye’nin önünü açacak bir açılım için öncelikle esnaf ve sanatkârımızın desteklenmesi gerekir” dedi. öZAL yaptığı yazılı açıklamasının devamında da şöyle dedi “Demokratik açılım aylardır ülkemizin gündeminde yer almaktadır. Her kesimin birbiri ardına açıklama yaptığı şu günlerde esnaf ve sanatkârımızın da söyleyecekleri vardır.
 
 
özellikle Başbakan’ın açılıma sanatçıları da dâhil ederek istişarelerde bulunması takdire şayandır. Ancak bu hayatın asıl aktörleri sayıları milyonları aşan ve bu milletin belkemiğini oluşturan esnaf ve sanatkardır. Bu noktada esnaf ve santkarlar kendileri için de bir açılım beklemektedir.
 
 
ESDER Esnaf ve Sanatkârlar Derneği olarak Türkiye’nin önünü açacak bir açılım için öncelikle esnaf ve sanatkârımızın desteklenmesi gerektiği görüşündeyiz. Bugün esnafımızın birçok sorunu vardır. Bunlar ütopik ve aşılması imkansız sorunlar değildir. Büyük işletmeler karşısında küçük esnaf ve sanatkârın devletçe korunması ve vergilerin makul oranda alınması bile açılım için önemli 2 adım olacaktır.
 
 
Bizim esnafımız, yüzlerce yıllık bir geleneğin yoğurduğu Ahilik kültürünün içinden gelmektedir. Esnafımıza yapılacak olan açılım toplumsal barış adına yapılan çok büyük bir açılımı zincirleme başlatacaktır.  Esnaf ve sanatkârımıza yapılacak olan açılımının sağlayacağı yararlar şunlardır:
 
 
1. Toplumsal barışa katkı sağlar. Her etnik ve dini kökeni içinde barındıran esnaf ve sanatkârımız yüzlerce yıldır bu topraklarda işlerini ustalıkla ve barış içinde yaptılar. Bununla birlikte ahilik kültürünün içinde barındırdığı sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşımı kendine düstur edinen esnaf ve sanatkârımız ülkemizin ihtiyacı olan gerçek açılımın öncüsü olurlar.
 
 
2. ışsizliği önler, terörü engeller. Terör yıllardır işsizlik nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlarımızı ağına düşürmektedir. Ancak esnaf ve sanatkârın desteklenmesi yeni iş kolları ve istihdam yaratacağı için teröre karşı büyük bir önlem olacaktır.
 
 
3. Esnafa açılım girişimciliği artırır. ülkemizde bugünün büyük işadamları çoğunlukla esnaf ve sanatkâr kökenlidir. Sermayesini bu yolla kazanan zamanlarının cesur girişimcileri günümüzün büyük iş adamları olmuştur. ülkemizin atılımında ve gelişmesinde de bu iş adamlarımızın katkıları ise elbette ki inkâr edilemez.
 
 
4. Toplum bilincini oluşturur. Esnaf ve sanatkârımız bu toplumda yıllarca birleştirici etkisiyle toplumuzda önemli bir unsur oldular. 13. yüzyılda kurdukları Ahilik teşkilatı ile dünyanın ilk sivil toplum örgütlerinden biri oldular. O zamanlardan günümüze kadar çok şey değişse de esnafın toplumdaki rolü hiç değişmedi. Ahiliğin dünyaya örnek olan “insanı merkeze alan hizmet anlayışı” bugün de esnaf ve sanatkârımıza yapılacak açılım ile toplum bilinci ve beraberliğimizin teminatı olacaktır.
 
 
Esnaf ve sanatkârımızın desteklenmesi görüldüğü gibi kısa, orta ve uzun vadede tamamen milletimizin yararınadır; çünkü bu açılım tepeden inme, dayatmacı bir açılım değildir. Aksine, milletimizin içinden filizlenen ve dünyaya yayılacak bir şifa kaynağıdır. Ve ancak tabandan gelen bu arzu ve istekle yapılacak olan açılım işe yarayacaktır.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir