İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf: ekonominin can damarıdır…

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetim kurulu üyesi ve Antakya Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Mehmet Ali Kuseyri, esnaf ve sanatkarların şehri şehirleştiren, kenti kentleştiren ve o kulvarda yarışa sokan kültürü yaşatan müesseseler olduğunu söyledi.
Kuseyri, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (HESOB) yöneticilerini kabul ederek, geçtiğimiz hafta kutlanan “Ahilik Kültürü Haftası” kutlamalarına yurtdışında olması dolayısıyla katılamadığını belirtti. Ahiliğin, ortaya koyduğu temel ilkeleriyle toplumu kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olmanın bilincini tüm topluma yayan bir sistem olduğuna dikkati çeken Kuseyri, şöyle konuştu: “Ahi; dağıtan değil, toparlayandır, yıkan değil, yapandır.
Geçmişimize ait Ahilik kültürü bizi biz yapan değerlerden bir tanesidir. Esnaf ve sanatkarlarımızın teşkilat ilkeleri ahilik geleneğinden gelmektedir. Sivil toplum kuruluşlarımız bu kültürü devam ettiriyor. Bugün esnafımıza baktığımızda Türk ekonomisinin can damarı ve bel kemiğidir. Esnafımızın güçlenmesi sosyal barış ve dengeyi de sağlamaktadır. Böyle günlerde esnaflarımızın sorunlarını gündeme taşıyarak, çözüm üretmeliyiz. Esnafımızla el ele vererek ‘Marka Kent’ kapsamındaki kentimizin gelişimi için çalışmalıyız.
Gerçekten esnafın, sanatkârın, ticaretle uğraşanın ahlak, edep kuralları dâhilinde kurumsallaştırdığı kutsal bir müessesedir Ahilik teşkilatı. Bunun Anadolu da yaşanması, yaşatılması bu kültürün gelecek nesillere aktarılması ticaretin sağlıklı büyümesi ve yürümesi açısından çok önemlidir. Esnaf ve Sanatkârlar gerçekten şehri şehirleştiren, kenti kentleştiren ve o kulvar da yarışa sokan kültürü yaşatan müesseselerdir.” HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz de, Kuseyri’nin her zaman esnaf ve sanatkarın yanında yer aldığını ve çalışmalarına destek verdiğini belirterek, “Ahi Evran Kaftan’ı ve şilt” takdim etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir