İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnaf ; Rektör’ e dertlerini anlattı…

     Antakya Belediyesinin düzenlediği festival izlencesi içinde başlatılan satranç turnuvası törenine katılan Mustafa Kemal üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. şerefettin Canda’ya esnaflar dertlerini anlattılar.
 
     Ayakkabıcılar çarşısında düzenlemen satranç turnuvası başlangıç törenine katılan rektör Canda esnaflar tarafından çember altına alınarak dertlerine anlattılar ve kentin sorunlarına duyarlı davrandığından teşekkür ettiler.
 
     Esnafların ortak görüşü kentin yeterince tanıtılmadığı, tarihi değerlerin yeterince sahip çıkılmadığı vurgulanarak “ Hocam sizde olmasanız kentimizin sorunlarını dillendiren olmayacak. şehrimiz yeterince tanıtılmıyor. Esnaf olarak sıkıntı içindeyiz. Turist ne kadar gelirse şehrimiz o kadar kalkınacak. üniversite olarak yeterince gündeme taşıyorsunuz. Diğer ilgililerden aynı duyarlılığı bekliyoruz” dediler.
 
      Rektör Canda söyleşi sırasında esnaflara üniversitenin ana görevlerinden birisinin halkı aydınlatmak, bulundukları kentlerin sorunlarını çözüm üretmek olduğunu vurgulayarak “Mustafa Kemal üniversitesi evrensel üniversite olma yolunda ilerlemektedir.
 
      Evrensel üniversite olmanın ilk yolu da yerel sorunlara çözüm üretmekten geçer. üniversite olarak Antakya’nın kurtuluşunun tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin korunmasıyla olacağına inanıyoruz. Bu nedenle sürekli olarak yıkılan Roma köprüsünü gündeme getiriyorum. Bundaki amacım diğer tarihi değerlerimizin yıkılmasını önlemektir.
 
       Bu kenttin en büyük marka değeri St pierre kilisesidir. Onun da yıkılmasına izin verirsek atar damarlarımızdan birisini de kesmiş oluruz. Onu korumak başta siz esnaflarımıza düşmektedir. Bu şehre ne kadar çok turist ve öğrenci gelirse esnafımızın ekmeği o kadar büyür. Ben üzerime düşen görevi eksiksiz yaptığıma inanıyorum, bu yıl öğrenci sayımız 30 bine yaklaşacak, Turizmin gelişmesi de sizlere bağlı. Antakya’ya sahip çıkın. Göreceksiniz kısa zamanda olumlu sonuçlar alınacaktır” dedi.
 
      Tören alanından Rektör Canda ayrılırken coşkulu bir esnaf grubu “duyarlılığınız artarak sürsün hocam, çok teşekkür ediyoruz” diyerek uğurladılar.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.