İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Esnafa 300 Milyon TL Kaynak…

Sıfır Faizli Kredi programı ile 100 bin KOBı’ye nefes aldıran KOSGEB ,yeni bir projeyi dahahayata geçiriyor. Küçük ve Orta ölçekli ışletmeleri Geliştirme ve Destekleme ıdaresi Başkanlığı (KOSGEB),2,5 milyar liralık kredi desteğinin ardından yeni bir paket daha hazırlıyor.
 
 
GüçBıRLığı YAP, KREDıNı AL.
KOSGEB , Esnaf ve Sanatkarın Kurumsallaşması ve ortak iş yapma kapasitesinin artırılması amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor.Buna göre bir araya gelip güç birliği yapacak firmalara 300 milyon liralık kaynak sağlayacak.
 
KOSGEB finansal darboğaza giren Esnaf ve Küçük işletmeye yeni kredi verecek. Kurum 300 milyon TL, Krediyle 1.8 milyar TL’lik bir potansiyel oluşturmayı hedefliyor.
2010 yılında Esnaf ve Sanatkârın Kurumsallaşması ve ortak iş yapma kapasitesinin Artırılması hedeflenirken işbirliği ve güç birliği yapacak firmalar için kaynak geliyor.Girişimcilik, Ar-ge, inovasyon, işbirliği, proje bazlı destek ve yaratıcı projelerden oluşacakPakette, desteğin finansman etkisinin altı katına kadar çıkması hesaplanıyor.
 
 
900 BıN KışıYE ış ıMKÂNI
Türkiye’nin en ilginç istihdam öneri olarak öne çıkan proje çerçevesinde 90 bin firmaya Kredi imkânı sağlanarak 900 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Projeye göre,30 bin yeni firma kurulacak. Ayrıca faaliyeti devam eden 60 bin firmaya da”Kapasite artırımı şartı ile kredi sağlanacak. Yeni kurulacak bir firmaya yatırım kredisi olarak 250 bin TL,ışletme kredi olarak da 250 bin TL olmak üzere 500 bin TL ye kadar kredi verilecek.Ancak hiçbir kredi girişimcinin eline nakit olarak sunulmayacak. örneğin, Firma yatırım içinMakine ve teçhizat alınacak. Banka bu parayı girişimcinin makineyi aldığı yere fatura karşılığı ödeyecek. Böylece kredi olanağının yatırım dışı amaçla kullanılmasının önü kesilmişolacak.
 
FAıZıNı KOSGEB üSTLENECEK!Firmalara kullandırılacak faiz giderleri KOSGEB aracılığı ile ödenecek. KOSGEB girişimciFirmayı derecelendirecek.
 
YATIRIM KREDıSı 36  AY, ışLETME KREDıSı 18 AY VADELı
Bu projenin en büyük yeniliği ise kredilerin yatırım yapan girişimciye verilmemesi.Bu yollaKredi geri dönüşünün garantiye alınması ve kredinin amacı doğrultusunda kullanılmasıamaçlanıyor.Firma kendisine verilen yatırım kredisini doğrudan kullanamayacak.Mal ve hizmet faturasını ibraz edecek.örneğin,yatırımcının amacı ile hangi makine ve teçhizatı aldıysa onun faturasını gösterecek.
 
Firma bankadan alacağı işletme kredisini de alacaklarını temlik etmek suretiyle kullanabilecek.örneğin,mobilya üretimi yapan bir girişimci ürettiği malı bayiinde sattıysa ondan aldığı vadeli aracı (çek-senet v.b ) Bankaya devredecek..Karşılığında da işletme kredisi alacak.
 
Bürokratların üzerinde çalıştığı ve Avrupa Birliği destek sisteminin de göz önünde bulundurulduğu destek paketine son şekli verilmek üzere ,KOSGEB’ in çalışmalarını Tamamlaması ardından yeni destek uygulaması Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından açıklanacak.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir