İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Eylemler Sürüyor…

Türk-ış’e bağlı sendikalar dönem sözcüsü ve TES ıl Temsilcisi Mustafa özen, Tekel yaprak tütün işçilerinin hükümetin her türlü baskısına rağmen başlattığı eylemlerin 25 gündür devam ettiğini belirtti.
 
 
Tekel işçilerinin AKP binası önünde gerçekleştirdiği eyleme diğer sendika üyeleri de katılarak destek verdiler.
 
“AKP istifa”, “Tekel işçileri burada Tayyip nerede”,”ışçiyiz haklıyız, kazacağız” sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklaması yapan Türk-ış’e bağlı sendikalar dönem sözcüsü ve TES ıl Temsilcisi özen, “Hükümet çözüm üretmek yerine yalnızca Tekel işçilerini ve sendikaları suçladı, tehdit etti. Aba altında sopa gösterdi. Neticede hükümet yarattığı 4/C ucubesinden farklı bir çözüm üretmek için inatla bir adım atmadı” açıklamasında bulundu.
 
 
 “Tekel işçisi neden 24 gündür eylem yapıyor? Neden kar, kış ortasında, sırtına attığı küçük bir çantasıyla Ankara sokaklarını mesken tuttu? Cevabı çok açık” diyen özen açıklamasını şöyle sürdürdü: ”önce içki fabrikalarını, sonra sigara fabrikalarını özelleştirdi, sonra yaparak tütün işletmelerini çalıştırabileceği halde çalıştırmadı. Tekelin tütün alımını engelledi. Fabrikaları depo haline getirdi. çalışanlara iş vermedi. Sonra kapatma kararı aldı.
 
Hükümetin 12 bine yakın işçi için bulduğu, önerdiği tek çözüm ise kölelik düzeni 4/C oldu. 4/C kölelik düzeni ile Tekel işçisinden intikam alınıyor. Bundan önce kapatılan işyerlerinin işçilerini naklettiği halde tekel işçisine sadece 4/C kapısını gösterdi. Tekel işçisine dendi ki; fabrikalarınızı kapattığımız yetmiyor gelirlerinizi de üçte bir seviyesine düşürüyoruz, artık sosyal haklarınız yok, sağlık ve sosyal güvenlik haklarınızı elinizden alıyoruz.Tekel işçisi haklılığın verdiği güç ve inançla tam 25 gün direnmiştir. Hükümet 4/C’den vazgeçmeyeceğini, mevcut şartlarda ise kısmi bir iyileştirme yapacağını açıklamıştı. Bunun üzerine tekel işçilerinin kendileri için en doğru kararı yine kendileri vereceği düşüncesiyle sandık başına gidilmiştir.
 
 
7 Ocak itibariyle yapılan “referandumun” sonuçları alınmış bulunmaktadır. Tekel de çalışan 10.853 işçiden 9.683’ü oylamaya katılmıştır. Oylama sonucunda 9.628 işçi eyleme devam kararı vermiş, 55 işçi ise hayır demiştir.
 
25 gündür devam eden eylemler boyunca tekel işçisi kararlığını tartışmasız bir şekilde ortaya koymuştur. Referandum sonucu bu kararlılığın ne derece güçlü olduğunu tekel işçisi bir kez daha teyit etmiştir.
 
14 Ocak’tan itibaren tüm Tekel işyerlerinde çalışan işçiler eşleriyle birlikte Ankara’da olacaklardır. Kefen benzeri beyaz önlük giyerek eylemlerine devam edeceklerdir. 4/C Tekel işçisinin kaderi değildir, kaderi olamaz. Onun için özlük haklarıyla, başka kamu kuruluşlarına nakilleri sağlanıncaya kadar kendileri ve eşleri Ankara’yı terk etmeyecektir.
 
 
Türk-ış olarak Tekel işçilerinin vermiş olduğu bu onurlu mücadeleye bugüne kadar destek veren DıSK, KESK, Kamu-Sen, TEB, TMMOB, TTB’ne vermiş olduğu katkılarından dolayı teşekkür eder, bundan sonraki süreçte de Tekel işçisinin yanında olacaklarına inanıyoruz”. 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir