İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farklı kimlikleri kovduk…

Başbakan Erdoğan dün AK Parti Düzce il kongresinde yaptığı konuşmada Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi konusunda açıklamalarda bulunmuş ve bu konudaki eleştirilere şu yanıtı vermişti: “Bu kadar basit midir bu ülkenin vatan toprakları üzerinde yatırım yapan küresel sermaye, şu dinden, bu dinden geldi diye ‘Eyvah Türkiye elden gidiyor’ demek. Bu kadar kolay mı?
 
Yıllarca bu ülkede bir şeyler yapıldı. Farklı etnik kimlikte olanlar ülkemizden kovuldu. Acaba kazandık mı? Bunların üzerinde durarak bir düşünmek lazım. Ama aklıselim ile bunların üzerinde düşünülmedi.
 
Bu aslında faşizan bir yaklaşımın neticesiydi. Bu hatalara zaman içerisinde zaman zaman biz de düştük ama aklıselim ile düşününce şuralarda ne gibi yanlışlar yaptık ki şöyle bir başımızı iki elimizin arasına aldığımızda hakikaten ne yanlışlar yapmışsınız, diyorsunuz.”  
 
Başbakan Erdoğan’ın bu sözlerine, muhalefetten sert tepki geldi.
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur öymen, Türkiye’nin geçmişini, uluorta kulaktan dolma bilgilerle- faşizmle suçlamanın yalnış olduğunu belirterek, “Hele de bunu bir Başbakanın yapması doğru değil” dedi.
 
öymen, Türkiye’nin sicilinde etnik kökeninden dolayı yurtdışına kovulan, ihraç edilen bir vatandaş olmadığını söyledi.
öymen, Başbakanın geçen yıl Hakkari ziyaretini de hatırlatarak, “Ya sev ya terk et, diyen, ‘beğenmeyen gitsin’ diyen kimdi” diye sordu.
 
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da, “Zenci-beyaz ayrımını başbakan kendisi yapıyor” diyerek, farklı etnik kimlikte binlerce insanın, yıllardır Türkiye’de yaşadığını söyledi.
“Başbakanın, etnik temizlik yapıldığı iddiası varsa, etnik kimlik siyasetini neden Türkiye’de yürütmek istiyor” diyen Oktay, bu tür açıklamaların, millete yönelik hakaret olduğunu savundu.
 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir