İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Farklılıkları Kabul Etmiyoruz

 
Başbakan Yardımcısı Arınç, “1960’lı ve 1970’li yıllarda Cemaat vakıfları üzerinde büyük bir baskı oluşturulmuş, Yok sayılmışlar, ellerindeki mal varlıklarına bir şekilde el konulmuş. Hükümetimiz geldiğinde bu konu üzerinde çalışmalar yaptık. çünkü biz hem anayasamız gereğince hem de inancımız ilkeleri doğrultusunda farklılıkları bu noktada kabul etmiyoruz”
 
 
 
AA
 
 
 
Hatay’daki Rum Ortodoks Kilisesi ile Habib-i Neccar Camisi’ni ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Rum Ortodoks Kilisesi’ni ziyaretinde yaptığı konuşmada, AK Parti hükümeti döneminde cesur kararlar aldıklarını belirterek, cemaat vakıflarına ve farklı inanç gruplarına ayrımcılık yapmadan, tüm hakları tanıma konusunda sonuna kadar ısrarcı olduklarını ifade etti. 
 
 
 
Hatay’ın farklı medeniyetleri barındırdığını anlatan Arınç, “Hatay’daki bu dostluğu, beraberliği, huzur ve sükunu değil sadece Türkiye’ye, bütün dünyaya örnek olarak göstermek bizi çok mutlu ediyor. Hatay huzur ve barış kentidir, insanların birbirini sevdiği, birbirinin inancına saygı gösterdiği bir kenttir.” 
 
 
 
Cemaat vakıfları üzerinde 1960’lı ve 1970’li yıllarda büyük bir baskı oluşturulduğunu vurgulayan Arınç, şöyle devam etti: 
 
 
 
“Yok sayılmışlar, ellerindeki mal varlıklarına bir şekilde el konulmuş. Hükümetimiz geldiğinde bu konu üzerinde çalışmalar yaptık. çünkü biz hem anayasamız gereğince hem de inancımız ilkeleri doğrultusunda farklılıkları bu noktada kabul etmiyoruz. Kim ki bir vakfın sahibidir, o yaşamalıdır ve onun amacına uygun olarak tahsis ettiği gayrimenkuller ve mal varlıkları onların elinde olmalıdır.” 
 
 
 
Arınç, cemaat vakıflarının haklarını vermek için yaptıkları çalışmaları da anlattı. 
 
 
 
Rum Ortodok Patrikhanesi’ni 1952’den sonra ziyaret eden tek devlet adamının kendisi olduğunu belirten Arınç, “Bu ziyaretin elbette sembolik bir anlamı var. Ama bu sadece bir ziyaretten öte çok büyük manaları içeriyor. Biz sizin haklarınızı tanıyoruz. Bu haklara elbette sahip olacaksınız. Yüce yaratan karşısında da anayasamızın hükümleri karşısında da ‘sizin bu haklarınızı vermek bize bir görevdir’ dedik. Bunu ifade ettik” dedi. 
 
 
 
Arınç, cemaat vakıflarına ait eserlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü, gerekli başvuruları aldıklarını sözlerine ekledi. 
 
 
 
Antakya Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil de cemaat vakıflarının azınlık olarak adlandırılmak istenmediğini belirtti. 
 
 
 
Konuşmaların sonunda Hurigil, Arınç’a Sultan 2. Mahmud’un 1841 yılında kiliseye yazmış olduğu fermanın bir kopyasını hediye etti. 
 
 
 
Bu arada, Arınç ziyareti sırasında kilisede nikahları kıyılan bir çifti ve yakınlarını tebrik etti. 
 
 
 
Arınç ayrıca, Habib-i Neccar Camisi’ni ziyaret ederek, ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu’ndan caminin tarihi ve yapılan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. 
 
 
 
Arınç, ziyareti sırasında hacca gidebilmek için kendisinden yardım isteyen ısmail Hakkı Görür (83) ile de bir süre görüştü.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir