İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Fuarın Onur Konuğu:Hatay”

81. kez kapılarını ziyaretçilere açan ızmir Enternasyonal Fuarı’nın, bu yılki onur konuğu sevgi, barış ve hoşgörünün simgesi ilimiz Hatay.
 
 
 
Haber Merkezi
 
 
 
Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleşen açılışa; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, ızmir Valisi Cahit Kıraç, Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile Denizli, Aydın, Uşak Valileri, ızmir ve Hatay Milletvekilleri, ızmir ve Hatay’dan Belediye Başkanları, Bakan düzeyinde 11 ülke temsilcisi, siyasi parti temsilcileri, dini cemaat önderleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 
 
 
Bu Yıl Onur Konuğu Hatay
 
 
 
Açılışta bir konuşma yapan Vali M.Celallettin Lekesiz de, ‘Sevginin, barışın ve hoşgörünün önemli merkezlerinden, Doğu Akdeniz’in yükselen yıldızı Hatay’dan Ege’nin incisi ızmir’e Hataylıların selam ve sevgilerini getirdim.’diyerek başladığı konuşmasında illerin en büyük zenginliğinin farklılıkların kabul edilerek huzur ve barış içinde, kardeşçe yaşanması olduğunu vurguladı.
 
 
 
Farklılıklardan Beslenip, Güç Alıyor ve üretiyoruz
 
 
 
Hatay’ın birçok özelliği ve güzelliği bir arada barındıran bir il olduğuna vurgu yapan Lekesiz, “Ama bir özelliği var ki, Hatay gerçek anlamda ondan besleniyor. O da farklılıkları gerçek zenginlik olarak değerlendirip hem kendisi ondan beslenip enerji üretmesi, hem de ülkemize enerji pompalayan insana bakış hali.
 
 
 
 Hatay tarih boyunca onlarca kadim uygarlığın bir şekilde yolunu düşürdüğü çok önemli bir merkezdir. Bunun da beraberinde getirdiği çok muhteşem bir çeşitlilik ve hoşgörü söz konusudur. Bu toplumsal hoşgörünün yansımalarının da örf, adet ve gelenekleri, el sanatlarını ve insana bakış açısını doğrudan etkilediğini görüyoruz.”dedi.
 
 
 
Hatay’da farkı dil, din, inanış ve etnik kökenlerin birbirinin ne olduğunu merak etmeksizin daha güçlü bir Türkiye inşa etmek için çalıştığını da vurgulayan Lekesiz, ‘Cami, Kilise ve Havra’nın sırt sırta yaşadığı, hepsinin de cemaatinin iyi günde, kötü günde, zor günde, kederde, tasada ve sevinçte bir olduğu örnek yerlerden bir tanesidir. 
 
 
Memnuniyetle ifade etmek isterim ki, özünden, kimliğinden hiç bir şey kaybetmeksizin birlik beraberlik içerisinde Hatay yoluna devam ediyor.’şeklinde konuştu.
 
 
 
Sahip Olduklarımızı Sizinle Paylaşmak Adına Buradayız
 
 
 
Hatay’ın sahip olduğu zenginlikleri ızmirlilerle paylaşmak üzere geldiklerini ifade eden Lekesiz, “Burada damaktan, dimağa kadar her türlü zenginlik var.
 
 
 
 9- 10 gün boyunca ızmirlileri Hatay’ın stantlarına bekliyoruz. Bizleri ‘Onur Konuğu’ il olarak kabul eden başta ızmir Valisi ve ızmir Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
 
 
 
“Yaşamın Her Alanında Tasarım” ana temasıyla açılan fuara 64 ülkeden 250’ye yakın yabancı firma ile 37 ilden 850 yerli, toplam bin 90 firma katılıyor.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir