İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gadir Hum Bayramı Tatil Olsun…

Hatay’ da yaşayan Alevi yurttaşlar her yıl Kurban Bayramından bir hafta sonra kutladıkları Gadir-Hum Bayramının idare tatil sayılması için Hatay Valiliğine dilekçe vermek istedi. Valilik binası önünde Dilekçeyi ilgili  açıklama yapmak isteyen 10 kişilik gruba Valilik Polisi müdahale etti.
 Valilik bahçesinde basın açıklaması yapmanın yasalara uygun olmadığını öne sürerek gruba açıklama izni vermeyen polis, grubun Valilik bahçesi dışında açıklama yapmasını istedi. Bunun üzerine ellerindeki dilekçeyi Yazı ışleri Müdürlüğü aracılığıyla ıçişleri Bakanlığına havale ettirerek kayıt numarası alan grup, daha sonra açıklamasını valilik bahçesi dışında bir alanda yaptı.
Aralarında ıHD temsilcisi Semra Berrak, Demokratik Kültür Sanat Derneği temsilcisi Hüsamettin çalış, Akdeniz Kültür Dayanışma Derneği adına Mevlüt Oruç ve öğDER adına Naim özat’ın bulunduğu kitle açıklama yaptıktan sonra dağıldı.
 
ALEVıLERıN ıSTEğı… Kitle adına açıklamayı okuyan ınşaat Mühendisi Feşullah çiftçi, her yıl Kurban Bayramından bir hafta sonra kutlanan ve bu yıl Cuma gününe denk gelen Gadir-Hum Bayramının Valilik kararıyla idari tatil ilan edilmesini istedi. çiftçi yazılı açıklamasında şunları söyledi “çevre illerimizde, ama özellikle ilimizde Alevi inanca sahip insanlarımız yoğun olarak bulunmaktadır. Gadir Bayramı da Alevi halkımızın en büyük bayramıdır.
Alevi inanca göre Gadir Hum Bayramında çalışmak günahtır. Hatta o gün cehennem ateşinin bile yanmamakta olduğuna inanıyoruz. Dolayısıyla da Gadir Hum bayramında ticari amaçlı iş yaşamı, yaşamsal zorunluluklar haricinde durmaktadır. Farklı dini inançlara sahip halkımızın büyük bir bölümü de Aleviler gibi saygı, hoşgörü gereği Gadir Hum Bayramında çalışmamaktadır. Yani Gadir Hum Bayramında fiili olarak iş yaşamı tatil olmaktadır. Ancak resmi mesainin devam etmesi nedeniyle insanlarımız bazı sıkıntılar yaşamaktadır. ınsanlarımızın böylesi bir ikilem içinde kalmaları için Gadir Hum Bayramının kutlandığı günün idari tatil ilan edilmesini istiyoruz” dedi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir