İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gadir Hum ve Kardeşlik…

ğadir Hum bayramı dolayısıyla Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından 11. “Hz Ali-ğadir Hum Bayramı ve kardeşlik” konulu konferans düzenlendi.
Antakya Kapalı Spor Salonunda gerçekleşen konferansa Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun, ıl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu, bazı daire müdürleri, dernek başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri, Hıristiyan, Yahudi din adamları ve vatandaşlar katıldı
 
LEKESıZ: Birlik ve beraberlik duygusunun temelinde sevgi ve saygı vardır…
Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, birlik ve beraberlik duygusu içerisinde emanet alınan ülkenin, daha çağdaş noktaya taşınmasının herkesin ortak sorumluluğu ve görevi olması gerektiğini belirtti. Lekesiz, Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) tarafından Antakya Spor Salonu’ nda düzenlenen ”Hz. Ali Gadir-i Hum Bayramı ve Kardeşlik Konferansı”nda yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik duygusunun temelinde sevgi ve saygının yattığını söyledi. Yıllarca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Hatay’ da, sevgi ve saygı duygusunun çok önemli olduğunu ifade eden Lekesiz, şöyle konuştu: ”Tarih boyunca, ne zaman birlik ve beraberliğimizi muhafaza edebildiysek önümüze çıkan zorlukları aşmış ve şahlanmışızdır. Bundan sonra da bu güçlü duygunun devamı için el ele vermeliyiz ve dayanışma içerisinde olmalıyız. Birlik ve beraberlik duygusu içerisinde emanet aldığımız ülkemizi daha çağdaş noktalara taşımak hepimizin ortak sorumluluğudur.”
 
 
YERAL: Büyük bir coşku ve sevinçle kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz…
Konferansın açılış konuşmasını yapan Ehl-i Beyt Kültür ve Dayanışma Vakfı (EHDAV) Başkanı Ali Yeral, 14 asırdır gizli kapaklı bir şekilde kutladıkları ğadir Hum Bayramını verdikleri uzun mücadeleler sonucunda günümüzde büyük bir coşku ve sevinçle kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Kilise, cami ve havraların bombalandığı bir zamanda medeniyetler beşiği Antakya’da Alevi, Sünni, Türk, Arap, Kürt, Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanların bayramı kardeşçe ve hep beraber yaşadığını vurgulayan Başkan Yeral, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini kaydetti. Başkan Yeral, Hz. Ali ğadir Hum Bayramı” nda Alevilerin inançları ile kanunlar arasında sıkışıp kaldığını belirterek, bugünün resmi tatil ilan edilmesini istediklerini söyledi. Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel zenginliğiyle öne çıkan Antakya’nın bugünlere gelmesinde herkesin büyük katkı ve emeğinin bulunduğunu belirtti.
CHP Hatay Milletvekili Gökhan Durgun da yıllardan bu yana Antakya’ da Alevi, Hıristiyan, Sünni herkesin sevgi ve kardeşlik duygusu içerisinde yaşadığını, bunun tüm dünyaya örnek olması gerektiğini vurguladı.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir