İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geçmişine sahip çık Antakya…

Antakya’da mevcut olan kültürel ve tarihi değerlere sahip çıkılması ve hâlihazır potansiyelin harekete geçirilerek kinetik enerjiye dönüştürülmesi için Hatay Valiliğinin organize ettiği ‘Kültür Yürüyüşü’ Cumartesi günü yapılacak. 5 bin kişinin katılım göstermesi beklenen yürüyüş ile ilgili bir açıklama yapan Vali Lekesiz, “Yürüyüş, St. Pierre Kilisesi’nden başlayıp, Kurtuluş Caddesi, Habib-i Neccar Camii güzergâhından Sveyka alanına kadar sürecek ve burada bir bildiri okunacak. Bu yürüyüşteki amacımız, Hatay felsefesini dünyaya duyurmak, ilimizin tarihi ve kültürel değerlerine sahip çıkmasını sağlamaktır” dedi. Toplantının Hatay Muharip Gaziler Derneğinin tarihi özelliği bulunan binasında yapılmasının da bilinçli bir planlama olduğunu söyleyen Vali Lekesiz, “Kamuoyuna bilinçli mesaj veriyoruz” ifadesinde bulundu. Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşmasını sürdüren Lekesiz, “Kültürel mirasa sahip çıkmak oldukça önemlidir. Bilincin yenilenmesi anlamı taşır. Tarihe sahip çıkmak sadece onu hatırlamak değildir. Tam aksine geleceğe yön vermektir” dedi.
 
Soğuk tandırda sıcak bazlama olmaz…
Bu çerçevede toplumu harekete geçirmek için büyük çaba gösterdiklerinin altını çizerek konuşmasını sürdüren Vali Lekesiz, bu noktada basına büyük görevler düştüğünü anlattı. Herhangi bir konuda atılım yapılacağı zaman öncelikle toplumu harekete geçirmenin gerektiğine dikkat çeken Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, “Anadolu’da meşhur bir söz vardır. Denir ki; ‘Soğuk Tandır da, Sıcak Bazlama Olmaz’ önce tandır ısıtılacak sonra Bazlama yapılacak. Marka şehir iddiamızın da ancak böyle yaşama geçebileceğine inanıyorum. Toplumun tüm kesimlerinin bu projeye sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi. Dünyaca ünlü Ney Sanatçısı Süleyman Ergüner’in de yürüyüş etkinlikleri kapsamında Cuma günü akşamı Kültür Merkezinde Sufizen konseri vereceği öğrenildi.
 
 
5 bin kişilik katılım bekleniyor…
Projenin bir diğer ayağını oluşturan Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, projenin toplumsal bir boyut taşıdığının altını çizerek, “Bu bir kırılma noktasıdır. Toplumun tüm kesimlerinden bu projeye destek bekliyoruz” dedi. Projenin siyasete alet edilmemesi gerektiğini hatırlatarak mesaj vermeye devam eden Savaş, “Lütfün hiç kimse bu projeye siyasi bir projeymiş gibi bakmasın. Bu proje siyaset üstü bir projedir. öyle bilinmelidir. Bu proje Antakya’nın projesidir” dedi. Bu hafta Cumartesi günü gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüşe 4 veya 5 bin kişinin katılımını beklediklerini anımsatan Savaş, esnafa seslenerek, “Her meslek dalı kendisini ilgilendiren sanat dalıyla yürüyüşe gelsin. Aletlerini edevatlarını birlikte getirsinler. Yürüyüşü aynı zamanda şenlik havasına sokalım” dedi. Gerek Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, gerekse Antakya Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş basın mensuplarından gelen konu dışındaki sorulara “konunun dağılmaması” gerekçesiyle cevap vermediler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir